phpMyAdmin 3.4.10-dev - en to ja translation catalogue (1927 entries)

en:  ... delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
ja: ユーザテーブルから元のユーザを削除し、特権をリロードする

en:  ... delete the old one from the user tables.
ja: ユーザテーブルから元のユーザを削除する

en:  ... revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
ja: 元のユーザの特権をすべて無効にしてから削除する

en:  Because of its length,<br /> this column might not be editable
ja:  長さによってはこのカラムを<br /> 修正できなくなる場合もあります。

en:  Note: MySQL privilege names are expressed in English
ja: 注意: MySQL の特権名は英語で表示されます

en:  Row size
ja:  行のサイズ

en:  Show this query here again
ja:  実行したクエリをここに表示する

en:  The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
ja: スペースがいっぱいになったときに自動的にテーブルを拡張する場合に追加されるテーブルの大きさ。

en: "%s" requires %s extension
ja: "%s" には %s 拡張が必要です

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
ja: DROP DATABASE 文は無効にされています

[ctx: $strShowStatusReset]
en: Reset
ja: リセット

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
ja[0]: %1$d 行変更しました。

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
ja[0]: %1$d 行削除しました。

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
ja[0]: %1$d 行挿入しました。

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
ja: %Y 年 %B %d 日 %H:%M

en: %d is not valid row number.
ja: %d は不正な行番号です

en: %s databases have been dropped successfully.
ja: データベース %s を正常に削除しました

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
ja: %s 日 %s 時間 %s 分 %s 秒

en: %s has been disabled for this MySQL server.
ja: %s は無効になっています

en: %s is available on this MySQL server.
ja: %s は有効になっています

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
ja: %s はこの MySQL サーバのデフォルトストレージエンジンです

en: %s match inside table <i>%s</i> | %s matches inside table <i>%s</i>
ja[0]: %s 件（テーブル <i>%s</i>)

en: %s table | %s tables
ja[0]: %s テーブル

en: %sBzip2 compression and decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ja: %sBzip2の圧縮と解凍%sには関数 (%s) が必要です。それらがこのシステムでは使用できません。

en: %sGZip compression and decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ja: %sGZipの圧縮と解凍%sには関数 (%s) が必要です。それらがこのシステムでは使用できません。

en: %sLogin cookie validity%s greater than 1440 seconds may cause random session invalidation if %ssession.gc_maxlifetime%s is lower than its value (currently %d).
ja: %sログインクッキーの有効期間%sが 1440 秒を超えています。%ssession.gc_maxlifetime%s がその値 (現在 %d) より低い場合、セッションがランダムに無効化される原因となります。

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
ja: %sログインクッキーの有効期間%sは最大で 1800 秒 (30 分) に設定する必要があります。1800 より大きい値は、偽装などのセキュリティリスクを引き起こす可能性があります。

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ja: %sZip 圧縮%sには関数 (%s) が必要ですが、このシステムで使用できません。

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ja: %sZip 解凍%sには関数 (%s) が必要ですが、このシステムで使用できません。

en: '%s' database does not exist.
ja: データベース '%s' が存在しません。

en: ("PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!)
ja: (主キーはかならず "PRIMARY" という名前でなければなりません。また主キー以外に "PRIMARY" という名前を使ってはなりません!)

en: (Generates a report containing the data of a single table)
ja: (ひとつのテーブルのデータを含むレポートを生成します)

en: (continued)
ja: (続き)

en: (or the local MySQL server's socket is not correctly configured)
ja: (あるいはローカルの MySQL サーバのソケットが正しく設定されていません)

en: (singly)
ja: (1 回)

en: + Add a new value
ja: + 新しい値を追加する

en: + Restart insertion and add a new value
ja: + 書き込みをやり直して、新しい値を追加する。

en: , @DATABASE@ will become the database name
ja: 、@DATABASE@ はデータベース名に

en: , @TABLE@ will become the table name
ja: 、@TABLE@ はテーブル名に

en: , latest stable version:
ja: , 最終安定バージョン:

en: - none -
ja: - 無し -

en: ... keep the old one.
ja: 元のユーザも残す

en: <b>%s</b> table not found or not set in %s
ja: テーブル <b>%s</b> が見つかりません。あるいは %s には設定されていません

en: <b>Query statistics</b>: Since its startup, %s queries have been sent to the server.
ja: <b>クエリ統計</b>: 起動時から数えて %s 個のクエリをサーバに送信しました

en: <b>Server traffic</b>: These tables show the network traffic statistics of this MySQL server since its startup.
ja: <b>サーバトラフィック</b>: これらの表は MySQL サーバ起動以後のネットワークトラフィックの統計です

en: <b>Total:</b> <i>%s</i> match | <b>Total:</b> <i>%s</i> matches
ja[0]: <b>合計:</b> <i>%s</i> 件

en: <code>CREATE TABLE</code> options:
ja: <code>CREATE TABLE</code> オプション：

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
ja: <code>INSERT DELAYED</code> コマンド

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
ja: <code>INSERT IGNORE</code> コマンド

en: @SERVER@ will become the server name
ja: @SERVER@ はサーバ名に

en: A ":" delimited list of metadata headers to be used to initialize the pbms_metadata_header table when a database is created.
ja: 「:」で区切られたメタデータヘッダのリスト。データベースが作成されたときに、pbms_metadata_header テーブルを初期化するために使われます。

en: A compressed file's name must end in <b>.[format].[compression]</b>. Example: <b>.sql.zip</b>
ja: 圧縮ファイルの名前は<b>.[フォーマット].[圧縮形式]</b>で終わっていること。例えば、<b>.sql.zip</b>。

en: A dropdown will be used if fewer items are present
ja: これより少ない項目数であれば、ドロップダウンが使用されます。

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
ja: phpMyAdmin の新しいバージョンが提供されています。アップグレードを検討をお奨めします。最新バージョンは %s で、%s にリリースされています。

en: A primary key has been added on %s
ja: %s に主キーを追加しました

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/controluser]wiki[/a]
ja: 権限を制限して設定しておいた特別な MySQL ユーザを使います。詳細は [a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/controluser]wiki[/a] を参照してください。

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
ja: このサーバのわかりやすい説明。代わりにホスト名を表示するには、空欄のままにします。

en: A warning is displayed on the main page if Suhosin is detected
ja: Suhosin が検出された場合、警告をメインページに表示します。チェックを入れるとこのメッセージを表示しないようにします。

en: Aborted
ja: 中断

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Action
ja: 操作

en: Activate now
ja: すぐにアクティブにする

en: Activate tracking for %s.%s
ja: %s.%s への SQL コマンド追跡をアクティブにする

en: Active options
ja: アクティブオプション

en: Add %s
ja: %s を追加

en: Add %s column(s)
ja: %s 個のカラムを追加する

en: Add %s statement
ja: %s コマンドの追加

en: Add AUTO_INCREMENT value
ja: AUTO_INCREMENT 値を追加する

en: Add DROP DATABASE
ja: DROP DATABASE を追加

en: Add DROP TABLE
ja: DROP TABLE を追加

en: Add DROP VIEW
ja: DROP VIEW を追加

en: Add FULLTEXT index
ja: 全文インデックスを追加する

en: Add a New User
ja: 新しいユーザを追加する

en: Add a new User
ja: 新しいユーザを追加する

en: Add a new server
ja: 新しいサーバの追加

en: Add an option for column
ja: カラムに対するオプションを追加する

en: Add column
ja: カラムを追加する

en: Add column(s)
ja: カラムの追加

en: Add constraints
ja: 制約を追加する

en: Add index
ja: インデックスを追加する

en: Add primary key
ja: 主キーを追加する

en: Add privileges on the following database
ja: データベースに特権を追加

en: Add privileges on the following table
ja: テーブルに特権を追加

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
ja: 検索条件("where"節の内容)を追加してください:

en: Add slave replication user
ja: スレーブレプリケーションのユーザ追加

en: Add statements:
ja: 追加コマンド：

en: Add to index &nbsp;%s&nbsp;column(s)
ja: インデックスに&nbsp;%s&nbsp; の列を追加しました

en: Add unique index
ja: ユニークインデックスを追加する

en: Add/Delete columns
ja: カラムを追加・削除する

en: Add/Delete criteria rows
ja: 条件行を追加・削除する

en: Adding Primary Key
ja: 主キーの追加中

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
ja: ヘッダにカスタムコメントを追加 (
     で改行):

en: Administration
ja: 管理

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for
ja: 高度なサーバ設定。これらのオプションは、よく知らないのであれば変更しないでください。

en: After %s
ja: 指定カラムの後に %s

en: Aggregate
ja: 集計

en: All
ja: 全部

en: Allow for searching inside the entire database
ja: 全てのデータベース内を検索することを許可します。

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be good way to import large files, however it can break transactions.
ja: 制限時間が近くなったときにスクリプト側でインポートを中断できるようにします。大きなファイルをインポートする場合には便利ですが、トランザクションが壊れることもあります。

en: Allow login to any MySQL server
ja: 任意の MySQL サーバにログインすることを許可する

en: Allow logins without a password
ja: パスワードなしログインの許可

en: Allow root login
ja: root ログインの許可

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit. <i>(This might be good way to import large files, however it can break transactions.)</i>
ja: 制限時間が近くなったときにスクリプト側でインポートを中断できるようにします。<i>(大きなファイルをインポートする場合には便利ですが、トランザクションが壊れることもあります。)</i>

en: Allow third party framing
ja: サードパーティフレームの許可

en: Allow to display all the rows
ja: 全ての行の表示を許可する

en: Allow to display database and table statistics (eg. space usage)
ja: データベースやテーブルの状態（領域の使用状況など）の表示を許可します。

en: Allow users to customize this value
ja: この値の変更をユーザに許可する

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
ja: 特権テーブルのリロードなしのユーザ・特権の追加を許可する

en: Allows altering and dropping stored routines.
ja: ストアドルーチンの修正と削除を許可する

en: Allows altering the structure of existing tables.
ja: 既存のテーブル構造の変更を許可する

en: Allows changing data.
ja: データの修正を許可する

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
ja: 最大接続数に達しているときでも接続を許可する。グローバル変数の設定や他のユーザのスレッドを停止するといった管理操作をする場合はたいていこの設定が必要になります

en: Allows creating and dropping indexes.
ja: インデックスの作成、削除を許可する

en: Allows creating and dropping triggers
ja: トリガの作成・削除を許可する

en: Allows creating new databases and tables.
ja: 新しいデータベースやテーブルの作成を許可する

en: Allows creating new tables.
ja: 新しいテーブルの作成を許可する

en: Allows creating new views.
ja: 新しいビューの作成を許可する

en: Allows creating stored routines.
ja: ストアドルーチンの作成を許可する

en: Allows creating temporary tables.
ja: 一時テーブルの作成を許可する

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
ja: ユーザアカウントの作成・削除・リネームを許可する

en: Allows deleting data.
ja: データの削除を許可する

en: Allows dropping databases and tables.
ja: データベースとテーブルの削除を許可す

en: Allows dropping tables.
ja: テーブルの削除を許可する

en: Allows executing stored routines.
ja: ストアドルーチンの実行を許可する

en: Allows importing data from and exporting data into files.
ja: データのインポート、エクスポートを許可する

en: Allows inserting and replacing data.
ja: データの挿入、置換を許可する

en: Allows locking tables for the current thread.
ja: 現在のスレッドのテーブルロックを許可する

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
ja: SHOW CREATE VIEW クエリの実行を許可する

en: Allows reading data.
ja: データの読み込みを許可する

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
ja: サーバ設定のリロード、サーバキャッシュのフラッシュを許可する

en: Allows shutting down the server.
ja: サーバのシャットダウンを許可する

en: Allows the user to ask where the slaves / masters are.
ja: スレーブ/マスタの照会を許可する

en: Allows to set up events for the event scheduler
ja: イベントスケジューラにイベントを設定できるようにする

en: Allows viewing processes of all users
ja: 全ユーザのプロセスを閲覧できるようにする

en: Alter column(s)
ja: カラムの変更

en: Alter table order by
ja: テーブルの並び順

en: An index has been added on %s
ja: %s にインデックスを追加しました

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
ja: 対応する外部リレーションが存在する場合、内部リレーションは必要ありません。

en: Analyze
ja: 分析

en: Analyze table
ja: テーブルを分析する

en: And
ja: および

en: Angular links
ja: 角リンク

en: Any
ja: すべて

en: Any host
ja: すべてのホスト

en: Any user
ja: すべてのユーザ

en: Appearance Settings
ja: 外観の設定

en: Apply Selected Changes
ja: 選択された変更を適用する

en: Apply index(s)
ja: インデックスを適用する

en: Apr
ja: 4 月

en: April
ja: 4 月

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Are you sure you want to disable all BLOB references for database %s?
ja: データベース %s に対する全ての BLOB 参照を無効にしようとしていますが、よろしいですか？

en: Area margins
ja: グラフの余白

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: As defined:
ja: ユーザ定義

en: Ascending
ja: 昇順

en: At Beginning of Table
ja: テーブルの先頭

en: At End of Table
ja: テーブルの末尾

en: Attributes
ja: 属性

en: Aug
ja: 8 月

en: August
ja: 8 月

en: Authenticating...
ja: 認証中...

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication method to use
ja: 使用する認証方法

en: Authentication settings
ja: 認証設定

en: Authentication type
ja: 認証タイプ

en: Autoextend increment
ja: 自動拡張時に追加されるテーブルの大きさ

en: Automatic layout based on
ja: 自動レイアウト、チェックしたのに基づく

en: Automatic recovery mode
ja: 自動修復モード

en: Automatically appended backtick to the end of query!
ja: クエリの最後に逆クォートが自動的に追加されました！

en: Automatically create versions
ja: バージョンの自動作成

en: Available MIME types
ja: 利用できる MIME タイプ

en: Available transformations
ja: 利用できる変換機能

en: B
ja: バイト

en: Back
ja: 戻る

en: Baltic
ja: バルト諸語

en: Bar
ja: 棒グラフ

en: Bar type
ja: 棒グラフの種類

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Begin
ja: 先頭

en: Bigger textarea for LONGTEXT
ja: LONGTEXT に対しては大きな textarea を使う

en: Binary
ja:  バイナリ

en: Binary - do not edit
ja:  バイナリ - 編集不可

en: Binary log
ja: バイナリログ

en: Blowfish secret
ja: Blowfish 暗号

en: Bookmark %s created
ja: ブックマーク %s を作成しました

en: Bookmark table
ja: ブックマークテーブル

en: Bookmark this SQL query
ja: この SQL をブックマークする

en: Bookmarked SQL query
ja: ブックマークされている SQL

en: Both
ja: 両方

en: Browse
ja: 表示

en: Browse distinct values
ja: 重複している値を表示しない

en: Browse foreign values
ja: 参照されている値を表示する

en: Browse mode
ja: 表示モード

en: Browse your computer:
ja: アップロードファイル:

en: Browser transformation
ja: ブラウザ変換機能

en: Buffer Pool
ja: バッファプール

en: Buffer Pool Activity
ja: バッファプールの利用状況

en: Buffer Pool Usage
ja: バッファプールの使用量

en: Buffer pool size
ja: バッファプールの大きさ

en: Build Query
ja: クエリを作成する

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Busy pages
ja: ビジーなページ数

en: CHAR columns editing
ja: CHAR 系カラムの編集

en: CHAR textarea columns
ja: 文字入力用 textarea の 1 行の文字数

en: CHAR textarea rows
ja: 文字入力用 textarea の行数

en: CREATE DATABASE before copying
ja: コピーの前に CREATE DATABASE する

en: CSV for MS Excel
ja: MS Excel 用の CSV

en: CSV using LOAD DATA
ja: LOAD DATA 文を使用した CSV の読み込み

en: Can't copy table to same one!
ja: 同じテーブルにはコピーできません!

en: Can't move table to same one!
ja: 同じテーブルには移動できません!

en: Can't rename index to PRIMARY!
ja: インデックス名を PRIMARY に変更することはできません!

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot connect: invalid settings.
ja: 接続できません: 設定が無効です

en: Cannot load or save configuration
ja: 設定の読み込み・保存が出来ません

en: Cannot log in to the MySQL server
ja: MySQL サーバにログインできません

en: Cannot save settings, submitted form contains errors
ja: 設定を保存することはできません。送信された内容にエラーが含まれています。

en: Cardinality
ja: 一意な値の数

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ諸語

en: Change
ja: 変更

en: Change Login Information / Copy User
ja: ログイン情報の変更 / ユーザの複製

en: Change Password
ja: パスワードを変更する

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link
ja: 「オプション」のリンクをクリックすることで対応する設定の変更が行えます。

en: Change or reconfigure master server
ja: マスタサーバの変更または再設定

en: Change password
ja: パスワードを変更する

en: Changes tracking
ja: 変更追跡機能

en: Changing Charset
ja: 文字セットの変更中

en: Character Sets and Collations
ja: 文字セットと照合順序

en: Character set of the file
ja: ファイルの文字セット

en: Character set of the file:
ja: ファイルの文字セット:

en: Charset
ja: 文字セット

en: Charsets
ja: 文字セット

en: Chart generated successfully.
ja: グラフが正常に作成されました。

en: Check
ja: 確認

en: Check All
ja: すべてチェックする

en: Check Privileges
ja: 特権をチェックする

en: Check config file permissions
ja: 設定ファイルのパーミッションをチェックする

en: Check for latest version
ja: バージョンアップの確認

en: Check privileges for database &quot;%s&quot;.
ja: データベース &quot;%s&quot; の特権を確認してください

en: Check referential integrity:
ja: 参照整合性の確認:

en: Check table
ja: テーブルをチェックする

en: Check tables having overhead
ja: オーバーヘッドのあるテーブルを確認する

en: Checkpoint frequency
ja: チェックポイント頻度

en: Choose column to display
ja: 表示するカラムを選択してください

en: Choose how you want tabs to work
ja: アクションがあったときに動作するタブを選択します。

en: Clear
ja: クリア

en: Click to select
ja: クリックで選択

en: Click to unselect
ja: クリックで選択解除

en: Close
ja: 閉じる

en: Closed
ja: 閉じておく

en: Collation
ja: 照合順序

en: Column
ja: カラム

en: Column %s has been dropped
ja: カラム %s を削除しました

en: Column count has to be larger than zero.
ja: カラム数は 0 より大きくなければいけません

en: Column information table
ja: カラム情報テーブル

en: Column names
ja: カラム名

en: Column names in first row
ja: 1 行目にカラム名を追加する

en: Column names:
ja: カラム名：

en: Column-specific privileges
ja: このカラムに固有の特権

en: Columns
ja: カラム

en: Columns enclosed by
ja: カラム囲み記号

en: Columns enclosed with:
ja: カラム囲み記号

en: Columns escaped by
ja: カラムのエスケープ記号

en: Columns escaped with:
ja: カラムのエスケープ記号

en: Columns separated with:
ja: カラムの区切り記号

en: Columns terminated by
ja: カラムの終端記号

en: Command
ja: コマンド

en: Comment
ja: コメント

en: Comment out these two lines if you do not need them.
ja: 一時的なデータベースに対して実行しない場合は、この2行をコメントアウトします。

en: Comments
ja: コメント

en: Compress connection
ja: 圧縮通信を行う

en: Compress connection to MySQL server
ja: MySQL サーバと圧縮プロトコルで接続します。

en: Compress gzip/bzip2 exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip/bzip2 files disable this feature
ja: エクスポートの際、バッファに溜まり次第 gzip/bzip2 圧縮していく方法です。あまり多くのメモリを必要とはしません。gzip/bzip2 ファイル作成で問題が発生した場合、この機能は無効になります。

en: Compress on the fly
ja: 逐次圧縮

en: Compression
ja: 圧縮

en: Compression:
ja: 圧縮:

en: Config authentication
ja: Config 認証

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
ja: 設定の一部に不正なデータが含まれています。

en: Configuration file
ja: 設定ファイル

en: Configuration has been saved
ja: 設定を保存しました

en: Configuration storage
ja: 設定の保存場所

en: Configuration: %s
ja: 設定：%s

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [a@Documentation.html#linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/a] in documentation
ja: 追加された機能にアクセスするには phpMyAdmin の設定保存場所を設定してください。ドキュメントの[a@Documentation.html#linked-tables]phpMyAdmin 設定保存場所[/a]参照。

en: Confirm DROP queries
ja: DROP クエリの確認

en: Connect without password
ja: パスワード無しで接続する

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
ja: 設定ファイルに定義されている管理ユーザ(controluser)での接続に失敗しました

en: Connection type
ja: 接続方法

en: Connections
ja: 接続

en: Constraints for dumped tables
ja: ダンプしたテーブルの制約

en: Constraints for table
ja: テーブルの制約

en: Content of table @TABLE@
ja: テーブル @TABLE@ の内容

en: Continue insertion with %s rows
ja: %s 行づつ挿入を行う

en: Continued table caption
ja: テーブルのキャプション(続き)

en: Continuous image
ja: 連結したイメージにする

en: Contribute
ja: 貢献するには

en: Control slave:
ja: スレーブの操作：

en: Control user
ja: phpMyAdmin ユーザ

en: Control user password
ja: phpMyAdmin ユーザのパスワード

en: Convert to Kana
ja: 全角カナへ変換する

en: Converts an (IPv4) Internet network address into a string in Internet standard dotted format.
ja: (IPv4) インターネットアドレスをインターネット標準ドット表記 (例:xxx.xxx.xxx.xxx) に変換する

en: Cookie authentication
ja: クッキー認証

en: Cookies must be enabled past this point.
ja: クッキーを有効にしてください

en: Copy
ja: コピー

en: Copy and paste the joined values into the "Length/Values" field
ja: 結合された値（成形結果）を「長さ/値」フィールドにコピー＆ペーストしてください。

en: Copy database to
ja: データベースのコピー先

en: Copy table to (database<b>.</b>table):
ja: テーブルを(database<b>.</b>table)にコピーする:

en: Copying Database
ja: データベースをコピー中

en: Could not connect to MySQL server
ja: MySQL サーバに接続できませんでした。

en: Could not connect to the source
ja: 元のデータベースに接続できませんでした。

en: Could not connect to the target
ja: 対象先のデータベースに接続できませんでした。

en: Could not import configuration
ja: 設定がインポートできませんでした。

en: Could not load default configuration from: %1$s
ja: デフォルトの設定を読み込めませんでした: %1$s

en: Could not load export plugins, please check your installation!
ja: エクスポートプラグインをロードできません。正しくインストールされているか確認してください!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
ja: インポートプラグインが読み込めません。正しくインストールされているか確認してください！

en: Could not open file: %s
ja: ファイルを開くことができませんでした：%s

en: Could not save configuration
ja: 設定が保存できません

en: Count tables
ja: テーブル数

en: Count tables when showing database list
ja: データベースリストを表示するときにテーブル数も表示するかどうか。

en: Create
ja: 作成

en: Create PHP Code
ja: PHP コードの作成

en: Create Table
ja: テーブルを作成

en: Create User
ja: ユーザを作成する

en: Create a new index
ja: 新しいインデックスを作成する

en: Create a new user with the same privileges and ...
ja: 同じ特権を持つ新しいユーザを作る

en: Create a page
ja: 新しいページを作成する

en: Create a page and export to it
ja: ページを作成し、そこへエクスポートする。

en: Create a pma user and give access to these tables.
ja: 作ったテーブルにアクセスできる pma ユーザを作成します。

en: Create an index on &nbsp;%s&nbsp;columns
ja: %s つのカラムにインデックスを作成する

en: Create database with same name and grant all privileges
ja: 同名のデータベースを作成してすべての特権を与える

en: Create new database
ja: 新規データベースを作成する

[ctx: Create none database for user]
en: None
ja: なし

en: Create relation
ja: リレーションを作成

en: Create table
ja: テーブルを作成

en: Create table on database %s
ja: データベース %s に新しいテーブルを作成する

en: Create the needed tables with the <code>script/create_tables.sql</code>.
ja: <code>script/create_tables.sql</code> で必要なテーブルを作成します。

en: Create version
ja: バージョンを作成

en: Create version %s of %s.%s
ja: %2$s.%3$s にバージョン %1$s を作成

en: Create view
ja: ビューを作成

en: Created
ja: 作成日時

en: Creation
ja: 作成日時

en: Creation of PDFs
ja: PDF の作成

en: Creation/Update/Check dates
ja: 作成/更新/検査日

en: Criteria
ja: 条件

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Current Server
ja: カレントサーバ

en: Current connection
ja: 現在の接続

en: Current server
ja: カレントサーバ

en: Custom
ja: 詳細

en: Custom - display all possible options
ja: 詳細 - 可能なオプションを全て表示

en: Custom - display all possible options to configure
ja: 詳細 - 設定に必要な全てのオプションを表示

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
ja: 詳細 - 上とほぼ同じ、ただし簡易/詳細の選択はなし

en: Customize appearance of the navigation frame
ja: ナビゲーションフレームの概観の詳細設定

en: Customize browse mode
ja: 表示モードの詳細設定

en: Customize default common import options
ja: デフォルトの共通インポートオプションの詳細設定

en: Customize default export options
ja: デフォルトのエクスポートオプションの詳細設定

en: Customize default options
ja: デフォルトオプションの詳細設定

en: Customize edit mode
ja: 編集モードの詳細設定

en: Customize export options
ja: エクスポートオプションの詳細設定

en: Customize import defaults
ja: インポートデフォルトの詳細設定

en: Customize links shown in SQL Query boxes
ja: SQL クエリボックスに表示されるリンクの詳細設定

en: Customize main frame
ja: メインフレームの詳細設定

en: Customize navigation frame
ja: ナビゲーションフレームの詳細設定

en: Customize query window options
ja: クエリウィンドウオプションの詳細設定

en: Customize startup page
ja: スタートアップページの詳細設定

en: Customize text input fields
ja: テキスト入力フィールドの詳細設定

en: Cyrillic
ja: キリル諸語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Czech-Slovak
ja: チェコのスロバキア語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Data
ja: データ

en: Data Dictionary
ja: データ辞書

en: Data Difference
ja: データの差分

en: Data Synchronization
ja: データの同期

en: Data definition statement
ja: データ定義コマンド

en: Data dump options
ja: データのダンプオプション

en: Data file grow size
ja: データファイルの増分

en: Data files
ja: データファイル

en: Data home directory
ja: データのホームディレクトリ

en: Data log threshold
ja: データログの閾値

en: Data manipulation statement
ja: データ操作コマンド

en: Data only
ja: データのみ

en: Data pointer size
ja: データポインタのサイズ

en: Database
ja: データベース

en: Database %1$s has been created.
ja: データベース %1$s を作成しました。

en: Database %s has been copied to %s
ja: データベース %s を %s にコピーしました

en: Database %s has been dropped.
ja: データベース %s を削除しました

en: Database %s has been renamed to %s
ja: データベース %s を %s にリネームしました

en: Database Log
ja: データベースのログです

en: Database comment:
ja: データベースのコメント:

en: Database export options
ja: データベースエクスポートオプション

en: Database for user
ja: ユーザ専用データベース

en: Database name
ja: データベース名

en: Database name template
ja: データベース名のテンプレート

en: Database seems to be empty!
ja: データベースが空のようです!

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
ja: 他のデータベースシステムまたは古い MySQL サーバとの互換性

en: Database tree separator
ja: データベースツリーの区切り

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/pmadb]pmadb[/a] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd]
ja: リレーション、ブックマーク、PDF機能に使用されるデータベース。詳細な情報については [a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/pmadb]pmadb[/a] を参照してください。これらの機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]phpmyadmin[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Database(s):
ja: データベース:

en: Database-specific privileges
ja: データベースに固有の特権

en: Databases
ja: データベース

en: Databases display options
ja: データベースの表示オプション

en: Databases statistics
ja: データベースの統計

en: Date
ja: 日時

en: Deactivate now
ja: すぐに非アクティブにする

en: Deactivate tracking for %s.%s
ja: %s.%s への SQL コマンド追跡を非アクティブにする

en: Debug SQL
ja: SQL のデバッグ

en: Dec
ja: 12 月

en: December
ja: 12 月

en: Default
ja: デフォルト値

en: Default database tab
ja: デフォルトのデータベースタブ

en: Default display direction
ja: デフォルトの表示方向

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available
ja: デフォルトの形式。このリストは対象（データベース、テーブル）に依存しているので注意してください。SQL は常に利用可能です。

en: Default language
ja: デフォルト言語

en: Default query window tab
ja: クエリウィンドウのデフォルトタブ

en: Default server
ja: デフォルトサーバ

en: Default server tab
ja: デフォルトのサーバタブ

en: Default sorting order
ja: デフォルトの並び順

en: Default table tab
ja: デフォルトのテーブルタブ

en: Default theme %s not found!
ja: デフォルトテーマ %s が見つかりません!

en: Default title
ja: デフォルトタイトル

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid
ja: ログインクッキーの有効期間（秒）を定義します。

en: Define whether the previous login should be recalled or not in cookie authentication mode
ja: cookie 認証モードの場合に、前回ログインしたときの状態に戻すかどうかを定義します。

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
ja: ブラウザに保存されるログインクッキーの有効期限（秒数）を定義します。デフォルトの 0 は、セッションが存在している間だけ保存されていることを意味し、ブラウザのウィンドウが閉じられるとすぐに削除されます。これは、信頼されていない環境で使う場合に推奨します。

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
ja: 新しいバージョンに対して自動生成使用するコマンドのリストを定義します。

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed
ja: phpMyAdmin によって生成される SQL クエリを表示するかどうかを定義します。

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode
ja: 編集/挿入モードで種別フィールドを表示するかどうか定義します。

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns
ja: CHARとVARCHAR型のカラムに対しての編集用のフォームパーツのタイプを定義します。[kbd]input[/kbd] は入力文字数を制限することができます。[kbd]textarea[/kbd] は改行を入力すことができます。

en: Defragment table
ja: テーブルのデフラグ

en: Del
ja: 削除

en: Delayed inserts
ja: 遅延インサート

en: Delete
ja: 削除

en: Delete all cookies on logout
ja: ログアウト時に全てのクッキーを削除する

en: Delete data or table
ja: データまたはテーブルの削除

en: Delete relation
ja: リレーションを削除

en: Delete the matches for the %s table?
ja: テーブル %s に対して条件に一致したものを削除しますか？

en: Delete the table (DROP)
ja: テーブルを削除する(DROP)

en: Delete tracking data for this table
ja: このテーブルに対しての追跡データを削除する

en: Deleting %s
ja: %s を削除中です

en: Deleting tracking data
ja: 追跡データの削除中

en: Delimiter
ja: デリミタ

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Designer
ja: デザイナ

en: Designer table
ja: デザイナテーブル

en: Details...
ja: 詳細...

en: Developer
ja: 開発者向け

en: Difference
ja: 差分

en: Direct links
ja: 直リンク

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. You should remove it once phpMyAdmin has been configured.
ja: セットアップスクリプトで使用される [code]config[/code] ディレクトリが、まだ phpMyAdmin ディレクトリに存在しています。phpMyAdmin を設定し終えたら、それは削除するべきです。

en: Directory on server where you can upload files for import
ja: インポート用ファイルをアップロードできるサーバ上のディレクトリ

en: Directory where exports can be saved on server
ja: エクスポートをサーバ上に保存できるディレクトリ

en: Dirty pages
ja: ダーティページ

en: Disable foreign key checks
ja: 外部キーのチェックを無効にする

en: Disable if you know that your pma_* tables are up to date. This prevents compatibility checks and thereby increases performance
ja: pma_* テーブルが最新のものであることがわかっている場合、無効にします。これは、互換性チェックをしないことにより、パフォーマンスを向上させます。

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin
ja: phpMyAdmin で表示される警告の抑制

en: Disable the default warning that is displayed if mcrypt is missing for cookie authentication
ja: cookie 認証で mcrypt 拡張がなかった場合、警告を表示します。チェックを入れるとこのメッセージを表示しないようにします。

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found
ja: phpMyAdmin の設定保存に必要なテーブルを見つけることができなかった場合、データベースの構造詳細ページに表示されるデフォルトの警告を無効にします。

en: Disable this if you want to see all databases at once
ja: 全てのデータベースを同時に閲覧したい場合は、これを無効にします。

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
ja: INFORMATION_SCHEMA の使用を無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing
ja: BLOB および BINARY カラムへの編集を禁止します。

en: Display
ja: 表示する

en: Display Features
ja: 表示機能

en: Display MIME types
ja: MIME タイプの表示

en: Display all tables with the same width
ja: すべてのテーブルを同じ幅で表示しますか?

en: Display chart
ja: グラフで表示する

en: Display columns table
ja: 表示するカラムためのテーブル

en: Display comments
ja: コメントの表示

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
ja: コメントの表示<i>（エクスポート日時、PHP や サーバ のバージョンなどの情報が含まれます）</i>

en: Display database comment instead of its name
ja: データベースの名前の代わりにコメントを表示する

en: Display databases as a list
ja: データベースをリストで表示する

en: Display databases in a tree
ja: データベースをツリー形式で表示する

en: Display direction for altering/creating columns
ja: カラムの編集/作成における表示方向

en: Display errors
ja: エラーを表示する

en: Display foreign key relationships
ja: 外部キーリレーションシップの表示

en: Display logo
ja: ロゴを表示する

en: Display order:
ja: 表示順:

en: Display relational schema
ja: リレーショナルスキーマを表示する

en: Display server choice at the top of the left frame
ja: 左フレームの上部にサーバ選択を表示します

en: Display servers as a list
ja: サーバをリストで表示する

en: Display servers selection
ja: サーバ選択を表示する

en: Display table comment instead of its name
ja: テーブルの名前の代わりにコメントを表示する

en: Display table comments in tooltips
ja: ツールチップにテーブルのコメントを表示する

en: Display the function fields in edit/insert mode
ja: 編集/挿入モードで関数フィールドを表示します。

en: Displaying Column Comments
ja: 列コメント表示機能

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
ja: TIME、TIMESTAMP、DATETIME、あるいはUnixタイムスタンプの値が入っているフィールドを書式にあわせて表示します。1 つ目のオプションはタイムスタンプに加算する時差です(デフォルト: 0)。2 つ目のオプションには日時の書式文字列を指定します。3 つ目のオプションはローカルの日時とみなすか UTC とみなすかです ("local"ないし"utc"という文字列を指定してください)。この値によって日時の表記が変わります。"local" の場合は PHP の strftime() 関数の説明をご覧ください。"utc" の場合は gmdate() を利用します

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
ja: クリック可能なサムネイルを表示します; オプションとして幅と高さの最大値をピクセル単位で指定できます。アスペクト比はそのまま維持されます

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
ja: カラムのバイナリデータをダウンロードするリンクを表示します。1 つ目のオプションにバイナリファイルのファイル名を指定することもできますし、2 つ目のオプションにファイル名を保持しているカラムの名前を渡すこともできます。2 つ目のオプションを使う場合は 1 つ目のオプションは空文字列にする必要があります

en: Displays a link to download this image.
ja: この画像をダウンロードするためのリンクを表示します

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "http://www.example.com/". The second option is a title for the link.
ja: リンクを表示します。カラムにはファイル名を入れてください。1 つ目のオプションは "http://www.example.com/" のような URL の先頭部分、2 つ目のオプションはリンクのタイトルです

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "...").
ja: 文字列の一部のみを表示します。1 つ目のオプションは文字列の先頭から何文字スキップするか (デフォルトは 0 です)、2 つ目のオプションは表示するテキストの文字数です (デフォルトは文字列の末尾までです)。3 つ目のオプションは文字列を切り詰めるときに前／後に補う省略記号です (デフォルトは ... です)

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "http://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
ja: 画像とリンクを表示します。カラムにはファイル名を入れてください。1 つ目のオプションは "http://www.example.com/" のようなURLの先頭部分です。2 つ目と3 つ目のオプションには幅と高さをピクセル単位で指定します

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
ja: データを 16 進数で表記します。オプションとして最初のパラメータにスペースを追加する頻度を指定することもできます (デフォルトは 2 ニブルごとです)

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
ja: カラムの内容をそのまま、htmlspecialchars()を通さずに表示します。この場合、カラムには正しい HTML が含まれているものと仮定します

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
ja: "query by example"を実行 (ワイルドカード: "%")

en: Do not abort on INSERT error
ja: INSERT エラーで中断しない

en: Do not change the password
ja: パスワードは変更しない

en: Do not import empty rows
ja: 空の行はインポートしない

en: Do not overwrite this query from outside the window
ja: 他のウィンドウからクエリを上書きすることはできません

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
ja: 値がゼロのものに対して <code>AUTO_INCREMENT</code> を使用しない

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
ja: 値がゼロのものに対して AUTO_INCREMENT を使用しない

en: Do you really want to
ja: 本当に実行しますか?

en: Do you want to import remaining settings?
ja: 残っている設定を読み込みますか？

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Documentation and further information about PBMS can be found on %sThe PrimeBase Media Streaming home page%s.
ja: PBMS に関するドキュメントおよび詳細な情報は、%sPrimeBase Media Streaming オフィシャルサイト%sにあります。

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
ja: PBXT に関するドキュメントおよび詳細な情報は、%sPrimeBase XT オフィシャルサイト%sにあります。

en: Donate
ja: 寄付

en: Done
ja: 決定

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns
ja: LONGTEXT カラムに対して textarea を 2 倍にします。

en: Download
ja: ダウンロードする

en: Download file
ja: ダウンロードファイル

en: Drop
ja: 削除

en: Drop the database (DROP)
ja: データベースを削除する(DROP)

en: Drop the databases that have the same names as the users.
ja: ユーザと同名のデータベースを削除する

en: Dropping Column
ja: カラムを削除中

en: Dropping Event
ja: イベント削除中

en: Dropping Primary Key/Index
ja: 主キー/インデックスの削除中

en: Dropping Procedure
ja: プロシージャ削除中

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
ja: TIMESTAMP のカラムを UTC（協定世界時）でダンプする<i>(ダンプするサーバと読み込ませるサーバのタイムゾーンが異なる場合に有効です。)</i>

en: Dump all rows
ja: 全ての行をダンプする

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
ja: 16進表記でバイナリカラムをダンプする<i>(例えば、"abc" を 0x616263)</i>

en: Dump has been saved to file %s.
ja: ダンプをファイル %s に保存しました

en: Dump some row(s)
ja: ダンプする行

en: Dump table
ja: ダンプするテーブル

en: Dumping data for table
ja: テーブルのデータをダンプしています

en: ENUM or SET data too long?
ja: ENUM もしくは SET データが長いので、

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Privileges
ja: 特権を編集

en: Edit SQL queries in popup window
ja: ポップアップウィンドウで SQL クエリを編集します。

en: Edit in window
ja: ウィンドウでの編集

en: Edit its structure by following the "Structure" link
ja: 名前の後ろにある「構造」のリンクより構造の編集が行えます。

en: Edit mode
ja: 編集モード

en: Edit next row
ja: 次の行を編集する

en: Edit or export relational schema
ja: リレーショナルスキーマを編集またはエクスポートする

en: Edit server
ja: サーバの編集

en: Effective
ja: 有効

en: Empty
ja: 空にする

en: Empty phpMyAdmin control user password while using pmadb
ja: pmadb を使いましたが、phpMyAdmin ユーザのパスワードが空欄です。

en: Empty phpMyAdmin control user while using pmadb
ja: pmadb を使いましたが、phpMyAdmin ユーザが空欄です。

en: Empty signon URL while using signon authentication method
ja: signon 認証方法を使いましたが、サインオン URL が空欄です。

en: Empty signon session name while using signon authentication method
ja: signon 認証方法を使いましたが、サインオンセッション名が空欄です。

en: Empty the table (TRUNCATE)
ja: テーブルを空にする(TRUNCATE)

en: Empty username while using config authentication method
ja: config 認証方法を使いましたが、ユーザ名が空欄です。

en: Enable Ajax
ja: Ajax を有効にする

en: Enable SQL Validator
ja: SQL 検証を有効にする

en: Enable SSL for connection to MySQL server
ja: MySQL サーバへの接続において SSL を有効にします。

en: Enable Statistics
ja: 統計を有効にする

en: Enable [a@http://en.wikipedia.org/wiki/Bzip2]bzip2[/a] compression for import and export operations
ja: インポートおよびエクスポートの操作に対して [a@http://ja.wikipedia.org/wiki/Bzip2]bzip2[/a] 圧縮を有効にします。

en: Enable [a@http://en.wikipedia.org/wiki/Gzip]gzip[/a] compression for import and export operations
ja: インポートおよびエクスポートの操作に対して [a@http://ja.wikipedia.org/wiki/Gzip]gzip[/a] 圧縮を有効にします。

en: Enable [a@http://en.wikipedia.org/wiki/ZIP_(file_format)]ZIP[/a] compression for import and export operations
ja: インポートおよびエクスポートの操作に対して [a@http://ja.wikipedia.org/wiki/ZIP_(ファイルフォーマット)]ZIP[/a] 圧縮を有効にします。

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
ja: 設定ファイル (<code>config.inc.php</code>) で高度な機能を有効にします。<code>config.sample.inc.php</code> にある設定例をコピーするといいでしょう。

en: Enable highlighting
ja: 強調表示を有効

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
ja: データベースを基準としたクエリの履歴を必要とするなら有効にします（phpMyAdmin の設定保存場所の設定が必要です）。無効にした場合、クエリ履歴の表示に JavaScript を利用します（ウィンドウを閉じると履歴は消えます）。

en: Enable the Developer tab in settings
ja: 設定に開発者向けタブを追加する

en: Enabled
ja: 有効

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page
ja: phpMyAdmin のメインページ上で最終バージョンチェックを有効にします。

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting attacks
ja: 有効にすると、フレームに対して異なるドメインに置かれているページを許可します。このことは、クロスフレームスクリプト攻撃を可能にする潜在的な[strong]セキュリティホール[/strong]にもなりえます。

en: Enclose export in a transaction
ja: エクスポートをトランザクションで囲む

en: Enclose table and column names with backquotes
ja: テーブル名やカラム名を逆クォートで囲む

en: Enclose table and field names with backquotes <i>(Protects field and table names formed with special characters or keywords)</i>
ja: 逆クォートでテーブルやフィールドの名前を囲む <i>(特殊な文字やキーワードを含むフィールド名やテーブル名を保護します)</i>

en: Encoding Conversion:
ja: エンコーディングへの変換:

en: End
ja: 最後

en: End of line
ja: 改行コード

en: Engines
ja: エンジン

en: English
ja: 英語

en: Enter each value in a separate field.
ja: 個々の入力欄にそれぞれ値を入力してください。

en: Enter manually
ja: 手動で入力する

en: Enter server connection parameters
ja: サーバの接続パラメータを入力してください

en: Error
ja: エラー

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
ja: %1$s に外部キーを作成するときにエラーが発生しました (データ型を確認してください)

en: Error in Processing Request
ja: 要求処理中でのエラー

en: Error in ZIP archive:
ja: ZIP アーカイブにエラーがあります:

en: Error management:
ja: 管理エラー:

en: Error moving the uploaded file, see [a@./Documentation.html#faq1_11@Documentation]FAQ 1.11[/a]
ja: アップロードされたファイルの移動に失敗しました。FAQ 1.11 をご覧ください。

en: Error renaming table %1$s to %2$s
ja: テーブルを %1$s から %2$s にリネームするときにエラーが発生しました

en: Error saving coordinates for Designer.
ja: デザイナの座標を保存するときにエラーが発生しました

en: Error: Relation not added.
ja: エラー: リレーションを追加できませんでした

en: Error: relation already exists.
ja: エラー: リレーションはすでに存在しています

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Event
ja: イベント

en: Event type
ja: イベント種別

en: Events
ja: イベント

en: Excel edition
ja: Excel のエディション

en: Excel edition:
ja: Excel のエディション

en: Except
ja: 以外

en: Existing settings will be overwritten!
ja: 既に保存してある設定に上書きします！

en: Explain SQL
ja: EXPLAIN で確認

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Method:
ja: エクスポート方法:

en: Export as %s
ja: 上の結果をエクスポートする %s

en: Export contents
ja: 内容をエクスポートする

en: Export defaults
ja: エクスポートのデフォルト

en: Export method
ja: エクスポート方法

en: Export time in UTC
ja: エクスポート時間を UTC（協定世界時）にする

en: Export to selected page
ja: 選択したページへエクスポートする

en: Export type
ja: エクスポート形式

en: Export/Import to scale
ja: 倍率にあわせたエクスポート/インポート

en: Exporting databases from the current server
ja: 現在のサーバからデータベースをエクスポート

en: Exporting rows from "%s" table
ja: テーブル "%s" から行単位でデータをエクスポート

en: Exporting tables from "%s" database
ja: データベース "%s" からテーブルをエクスポート

en: Extra
ja: その他

en: Extra parameters for iconv
ja: iconv のための追加パラメータ

en: FOREIGN KEY
ja: 外部キー

en: FOREIGN KEY relation added
ja: 外部キーを追加しました

en: Failed attempts
ja: 失敗回数

en: Failed to connect to SQL validator!
ja: SQL 検証への接続に失敗しました！

en: Failed to fetch headers
ja: ヘッダの取得に失敗しました。

en: Failed to open remote URL
ja: リモート URL を開けませんでした。

en: Failed to write file to disk.
ja: ファイルをディスクに書き込めません。

en: Features
ja: 機能

en: Feb
ja: 2 月

en: February
ja: 2 月

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
ja: サーバ上に既存のファイル %s があります。ファイル名を変更するか、上書きオプションを有効にしてください

en: File %s does not contain any key id
ja: ファイル %s にキー ID が含まれていません

en: File could not be read
ja: ファイルを読み込めませんでした

en: File doesn't exist
ja: ファイルが存在しません

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
ja: ファイルは圧縮されていないもの、もしくは、%s で圧縮されているもの。

en: File name template:
ja: ファイル名のテンプレート:

en: File to Import:
ja: インポートするファイル:

en: File upload stopped by extension.
ja: 拡張のせいでファイルのアップロードが中断されました。

en: File uploads are not allowed on this server.
ja: このサーバではファイルのアップロードはできません

en: Files
ja: ファイル

en: Filter
ja: フィルタ

en: Find:
ja: 検索条件:

en: Flush (close) all tables
ja: すべてのテーブルをフラッシュする(閉じる)

en: Flush query cache
ja: クエリキャッシュをフラッシュする

en: Flush the table (FLUSH)
ja: テーブルをフラッシュする(FLUSH)

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: For a list of available transformation options and their MIME type transformations, click on %stransformation descriptions%s
ja: 利用可能な変換オプションや MIME タイプの変換の一覧については %s変換機能の説明%s をご覧ください

en: For compatibility reasons the chart image is segmented by default, select this to draw the whole chart in one image.
ja: 互換性の理由から、グラフイメージはデフォルトで分割されています。1つのイメージでグラフ全体を描画する場合、チェックしてください。

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
ja: デフォルト値にはひとつの値のみ入力してください。バックスラッシュによるエスケープや引用符を含めることはできません。例: a

en: For further information about replication status on the server, please visit the <a href=#replication>replication section</a>.
ja: サーバー上のレプリケーションステータスの詳細については、<a href="#replication">レプリケーションの節</a>を参照してください。

en: Force SSL connection
ja: SSL 接続の推奨

en: Force secured connection while using phpMyAdmin
ja: phpMyAdmin を使用している間、強制的にセキュリティで保護された接続をします。

en: Foreign key constraint
ja: 外部キー制約

en: Foreign key dropdown order
ja: 外部キーのドロップダウンの順番

en: Foreign key limit
ja: 外部キー制限

en: Format
ja: フォーマット

en: Format of imported file
ja: インポートするファイルの形式

en: Format-Specific Options:
ja: フォーマット特有のオプション:

en: Format-specific options:
ja: フォーマット特有のオプション:

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
ja: テキストの内容を SQL クエリとみなし、構文ハイライト表示します

en: Fr
ja: 金

en: Free pages
ja: フリーページ数

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金

en: Full start
ja: 全開始

en: Full stop
ja: 全停止

en: Full texts
ja: 全文

en: Fulltext
ja: 全文

en: Function
ja: 関数

en: Function to use when dumping data:
ja: データをダンプするときに使うコマンド:

en: Functions
ja: 関数

en: GD extension is needed for charts.
ja: グラフには GD 拡張が必要です。

en: GZip output buffering
ja: GZipの出力バッファリング

en: Garbage Threshold
ja: ガベージ閾値

en: Garbage threshold
ja: ガベージ閾値

en: Gather errors
ja: エラーを収集する

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General relation features
ja: 一般的なリレーション機能

en: Generate
ja: 生成する

en: Generate Password
ja: パスワードを生成する

en: Generate password
ja: パスワードを生成する

en: Generated by
ja: 生成環境

en: Generation Time
ja: 生成時間

en: Georgian
ja: グルジア語

en: German
ja: ドイツ語

en: Get more editing space
ja: 広い編集領域で作業する

en: Get more themes!
ja: 他のテーマを入手する！

en: Get support
ja: サポート

en: Gives access to the complete list of databases.
ja: データベース総一覧へのアクセスを許可する

en: Global privileges
ja: グローバル特権

en: Global value
ja: グローバル値

en: Go
ja: 実行する

en: Go back to previous page
ja: 前のページに戻る

en: Go back to this page
ja: このページに戻る

en: Go to database
ja: データベースに移動

en: Go to table
ja: テーブルに移動

en: Go to view
ja: ビューに移動

en: Got invalid version string from server
ja: サーバから取得した無効なバージョン文字列

en: Grant
ja: 権限委譲

en: Grant all privileges on database &quot;%s&quot;
ja: データベース &quot;%s&quot への全ての特権を与える

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%)
ja: ワイルドカード(ユーザ名_%)に該当するデータベースにすべての特権を与える

en: Greek
ja: ギリシア語

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth
ja: HTTP 認証を行うときに表示される HTTP 基本認証領域名

en: HTTP Realm
ja: HTTP 領域

en: HTTP authentication
ja: HTTP 認証

en: Handler
ja: ハンドラ

en: Hardware authentication failed
ja: ハードウェア認証に失敗しました

en: Has no effect in this MySQL version.
ja: このバージョンの MySQL では無効です

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Height
ja: 高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide databases
ja: 非表示にするデータベース

en: Hide databases matching regular expression (PCRE)
ja: 正規表現 (PCRE) で一致するデータベースを非表示にします

en: Hide query box
ja: クエリボックスを隠す

en: Hide search criteria
ja: 検索条件を隠す

en: Hide/Show Tables with no relation
ja: リレーションのないテーブルを隠す/表示

en: Hide/Show all
ja: すべて隠す/表示

en: Highlight pointer
ja: ポインタを目立たせる

en: Highlight row pointed by the mouse cursor
ja: マウスカーソルで指し示された行を目立たせます。

en: Highlight selected rows
ja: 選択されている行を目立たせます

en: Highlight server under the mouse cursor
ja: マウスカーソルの下のサーバー名を強調表示します。

en: Home
ja: メインページへ

en: Host
ja: ホスト

en: Host authorization order
ja: ホストの認証順番

en: Host authorization rules
ja: ホスト認証のルール

en: Hostname where MySQL server is running
ja: 稼働している MySQL サーバのホスト名

en: Hour
ja: 時

en: How many queries are kept in history
ja: 履歴に残るクエリの件数。

en: How many rows can be inserted at one time
ja: 1 回で何行まとめて挿入できるか。

en: How many temporary files mysqld has created.
ja: mysqld が生成した一時ファイル数

en: How to connect to server, keep [kbd]tcp[/kbd] if unsure
ja: サーバへの接続方法。確信がなければ [kbd]tcp[/kbd] のままにします。

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
ja: ただし、最後に実行したときはまったくデータを解析できませんでした。ふつうは PHP の時間制限を伸ばさない限りこのデータのインポートはできません

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Iconic errors
ja: エラー等のアイコン化

en: Iconic navigation bar
ja: ナビゲーションバーのアイコン

en: Iconic table operations
ja: アイコンによるテーブルの操作

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
ja: チェックした場合、ログアウト時に全てのサーバのクッキーを削除します。チェックを外した場合は、現在のサーバに対してだけログアウトが行われます。このチェックを外しておくと、複数のサーバに接続している時、他のサーバからのログアウト作業を忘れやすくなります。

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'...<br />If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ja: カラム種別が「enum」ないし「set」の場合の値の書式: 'a','b','c'...<br />バックスラッシュ("\")やシングルクォート("'")を含める必要がある場合は ( \\xyz や a\'b のように) その前にバックスラッシュを付けてください

en: If enabled user can enter any MySQL server in login form for cookie auth
ja: 有効にすると、クッキー認証の場合にログインフォームにおいて、ユーザが任意の MySQL サーバを入力できるようになります。

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed
ja: 有効にした場合、クエリの 1 つが失敗しても phpMyAdmin はマルチクエリの実行を続けます。

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
ja: ファイルの各行のデータがデータベースの同じ順序でない場合、対応するカラム名をここに記述します。カラム名は、カンマで区切る必要があり、引用符では囲みません。

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
ja: MyISAM のインデックスを高速生成するときに利用される一時ファイルとキーキャッシュの差がここで指定した値以上に大きくなる場合は、キーキャッシュ法が使われます

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
ja: この値が 1 より大きい場合は MyISAM テーブルのインデックスも修復中にソートプロセスによって (スレッドごとに) 同時作成されます

en: If tooltips are enabled and a database comment is set, this will flip the comment and the real name
ja: ツールチップが有効でデータベースのコメントが設定されている場合、名前とコメントを入れ替えて表示する形なります。

en: If using cookie authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
ja: cookie 認証を使用していて且つ%sログインクッキーの保存期間%sを 0 にしていない場合、%sログインクッキーの有効期間%sは保存期間の値以下に設定する必要があります。

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %shost authentication%s settings and %strusted proxies list%s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ja: それでも、[kbd]config[/kbd] 認証が必要であると思われる場合、追加の保護設定（%sホスト認証%s設定および%s信頼されたプロキシのリスト%s）を使用してください。しかしながら、ユーザが数千人もいるような ISP に所属している、使用している、接続されている場合には、IP アドレスを基にした保護は信頼性が高いとはいえません。

en: If you have a custom username, specify it here (defaults to [kbd]anonymous[/kbd])
ja: ユーザ名を所持している場合は、ここに記述します（デフォルトは [kbd]anonymous[/kbd]）。

en: If you wish to use the SQL Validator service, you should be aware that [strong]all SQL statements are stored anonymously for statistical purposes[/strong].[br][em][a@http://sqlvalidator.mimer.com/]Mimer SQL Validator[/a], Copyright 2002 Upright Database Technology. All rights reserved.[/em]
ja: SQL 検証サービスを使用する場合、[strong]すべての SQL 文は統計目的のために匿名で格納されていること[/strong]に注意する必要があります。[br][em][a@http://sqlvalidator.mimer.com/]Mimer SQL Validator[/a], Copyright 2002 Upright Database Technology. All rights reserved.[/em]

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow [a@%s]this link[/a] to use a secure connection.
ja: サーバーがHTTPS要求を受け入れるように構成されている場合、[a@%s]このリンク[/a]をたどり安全な接続を使用するようにしてください。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore all databases; Replicate:
ja: 特定のデータベースだけレプリケーションする

en: Ignore errors
ja: エラーを無視する

en: Ignore multiple statement errors
ja: マルチクエリのエラーを無視する

en: Import
ja: インポート

en: Import / export
ja: インポート/エクスポート

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
ja: 金額は単位を取り除く（例えば、$5.00 を 5.00）

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
ja: 金額は単位を取り除く<i>（例えば、$5.00 を 5.00）</i>

en: Import defaults
ja: インポートのデフォルト

en: Import files
ja: インポートファイル

en: Import from browser's storage
ja: ブラウザ (Web Storage) から設定を読み込む

en: Import from file
ja: ファイルから読み込む

en: Import from selected page
ja: 選択したページからインポートする

en: Import has been successfully finished, %d queries executed.
ja: インポートは正常終了しました。%d 個のクエリを実行しました。

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
ja: パーセントは適切な小数に変換する（例えば、12.00% を .12）

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
ja: パーセントは適切な小数に変換する<i>（例えば、12.00% を .12）</i>

en: Import/Export coordinates for PDF schema
ja: PDF スキーマの座標をインポート/エクスポートする

en: Importing into the current server
ja: 現在のサーバへのインポート

en: Importing into the database "%s"
ja: データベース "%s" へのインポート

en: Importing into the table "%s"
ja: テーブル "%s" へのインポート

en: Improves efficiency of screen refresh
ja: 画面更新を改善し効率化します。

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
ja: データベースの作成日時、最終更新日時、最終検査日時を含める

en: Include table caption
ja: テーブルのキャプションを含める

en: Includes all privileges except GRANT.
ja: GRANT 以外のすべての特権を付与する

en: Incorrect IP address: %s
ja: 不正な IP アドレス：%s

en: Incorrect value
ja: 不正な値です

en: Index
ja: インデックス

en: Index %s has been dropped
ja: インデックス %s を削除しました

en: Index cache size
ja: インデックスキャッシュの大きさ

en: Index name:
ja: インデックス名:

en: Index type:
ja: インデックスの種類:

en: Indexes
ja: インデックスサイズ

en: Information
ja: 情報

en: Initial state for sliders
ja: 折り畳みに対しての初期値

en: Inline
ja: インライン

en: Inline Edit
ja: インライン編集

en: Inline edit of this query
ja: このクエリをインライン編集する

en: InnoDB Status
ja: InnoDB ステータス

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd]
ja: 入力プロキシは「[kbd]IPアドレス: 信頼された HTTP ヘッダ[/kbd]」と記述します。以下の例は、phpMyAdmin は IP アドレス 1.2.3.4 のプロキシから HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) ヘッダを信頼するように指定することになります。[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd]

en: Ins
ja: 挿入

en: Insecure connection
ja: セキュリティで保護されていない接続

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert another new row
ja: 新しいレコードを追加する

en: Insert as new row
ja: 新しい行として挿入する

en: Insert as new row and ignore errors
ja: 新しい行として挿入し、エラーは無視する

en: Insert row(s)
ja: 行の挿入

en: Inserted row id: %1$d
ja: id %1$d の行を挿入しました

en: Inside column:
ja: 検索するカラム:

en: Inside table(s):
ja: 検索するテーブル:

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
ja: <code>INSERT</code> コマンドの代わりに以下を使う：

en: Insufficient space to save the file %s.
ja: 空き容量不足でファイル %s を保存できません

en: Internal relation
ja: 内部リレーション

en: Internal relation added
ja: 内部リレーションを追加しました

en: Internal relations
ja: 内部リレーション

en: Invalid Identifer
ja: 不正な識別子です

en: Invalid authentication method set in configuration:
ja: 設定ファイルに無効な認証方法が指定されています:

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
ja: 指定されたカラム (%s) は無効です。カラム名のスペルが正しいか、カンマで区切られていないか、引用符で囲まれていないかを確認してください。

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
ja: CSV 入力のカラム数が不正です (行: %d)

en: Invalid database
ja: 不正なデータベースです

en: Invalid format of CSV input on line %d.
ja: CSV 入力の書式が不正です (行: %d)

en: Invalid hostname for server %1$s. Please review your configuration.
ja: サーバ %1$s のホスト名が不正です。設定を確認してください

en: Invalid parameter for CSV import: %s
ja: CSV インポートのパラメータが不正です: %s

en: Invalid server index: %s
ja: サーバのインデックスが不正です: %s

en: Invalid table name
ja: テーブル名が不正です

en: JSON encoder is needed for chart tooltips.
ja: グラフのツールチップには JSON エンコーダが必要です。

en: Jan
ja: 1 月

en: January
ja: 1 月

en: Japanese
ja: 日本語

en: Javascript support is missing or disabled in your browser, some phpMyAdmin functionality will be missing. For example navigation frame will not refresh automatically.
ja: お使いのブラウザでは Javascript のサポートが不足しているか無効になっているので、phpMyAdmin のいくつかの機能が失われます。例えば、ナビゲーションフレームが自動的に更新されません。

en: Joins
ja: 結合

en: Jul
ja: 7 月

en: July
ja: 7 月

en: Jump to database
ja: データベースに移動

en: Jump to database &quot;%s&quot;.
ja: &quot;%s&quot; データベースに移動

en: Jun
ja: 6 月

en: June
ja: 6 月

en: Key cache
ja: キーキャッシュ

en: Key is too short, it should have at least 8 characters.
ja: キーが短すぎます。少なくとも 8 文字は必要です。

en: Key should contain letters, numbers [em]and[/em] special characters.
ja: キーは文字、数字[em]そして[/em]特殊文字を含める必要があります。

en: Keyname
ja: キー名

en: Kill
ja: 停止

en: Korean
ja: 韓国語

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/transformations/text_plain__external.inc.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use and the second option is the parameters for the program. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
ja: LINUX のみ: 外部アプリケーションを起動して標準入力経由でフィールドデータを渡します。アプリケーションの標準出力が返ります。デフォルトは Tidy です (これは HTML コードを綺麗にするためのものです)。セキュリティ上の理由から libraries/transformations/text_plain__external.inc.php を自分で編集して利用したいツールを明記しておく必要があります。最初のオプションは利用したいプログラムの数で、2 つ目のオプションはプログラムのパラメータです。3 つ目のオプションが 1 に設定されている場合は htmlspecialchars() を用いて出力を変換します(デフォルトは 1 です)。4 つ目のオプションが 1 に設定されている場合は禁則処理をせず出力全体が 1 行に収まるようにします (デフォルトは 1 です)

en: Label
ja: ラベル

en: Label key
ja: ラベルキー

en: Landscape
ja: 横向き

en: Language
ja: 言語

en: Last check
ja: 最終検査

en: Last update
ja: 最終更新

en: Last version
ja: 最後のバージョン

en: Latched pages
ja: ラッチされているページ

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Leave blank for defaults
ja: デフォルトにする場合は空欄にします。

en: Leave blank for no Designer support, suggested: [kbd]pma_designer_coords[/kbd]
ja: デザイナを使わない場合は空欄にします。[kbd]pma_designer_coords[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma_pdf_pages[/kbd]
ja: PDF スキーマを使用しない場合は空欄のままにします。[kbd]pma_pdf_pages[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma_table_coords[/kbd]
ja: PDF スキーマを使用しない場合は空欄にします。[kbd]pma_table_coords[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma_history[/kbd]
ja: SQL クエリの履歴機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma_history[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma_tracking[/kbd]
ja: SQL コマンドの追跡機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma_tracking[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no [a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/bookmark]bookmark[/a] support, suggested: [kbd]pma_bookmark[/kbd]
ja: [a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/bookmark]ブックマーク[/a]機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma_bookmark[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no [a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/relation]relation-links[/a] support, suggested: [kbd]pma_relation[/kbd]
ja: [a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/relation]リレーションリンク[/a]機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma_relation[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank for no column comments/mime types, suggested: [kbd]pma_column_info[/kbd]
ja: カラムのコメントと MIME タイプ機能を使わない場合は空欄にします。[kbd]pma_column_info[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Leave blank if not used
ja: 使用しない場合は空欄にします。

en: Leave empty if not using config auth
ja: config 認証を使用しない場合は空欄のままにします。

en: Legend margins
ja: 説明部の余白

en: Length/Values
ja: 長さ/値

en: Let every user access this bookmark
ja: すべてのユーザがこのブックマークを利用できるようにする

en: Light tabs
ja: 軽めのタブ

en: Limit column characters
ja: カラムの文字制限

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
ja: 単位時間内に実行可能なテーブルないしデータベースの編集コマンド数を制限する

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
ja: 単位時間内に可能な新規接続回数を制限する

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
ja: 単位時間内にサーバに送信可能なクエリ数を制限する

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
ja: ユーザの同時接続数を制限する

en: Line
ja: 折れ線グラフ

en: Lines terminated by
ja: 行の終端記号

en: Lines terminated with:
ja: 行の終端記号

en: Link not found
ja: リンク先が見つかりません

en: Links to
ja: リンク先

en: List of changes
ja: 更新履歴

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
ja: 信頼されたプロキシのリスト（IP アドレスの許可/拒否）

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Load
ja: 読み込む

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Local
ja: ローカル

en: Location of the text file
ja: テキストファイルの位置

en: Log buffer size
ja: ログバッファの大きさ

en: Log cache size
ja: ログキャッシュの大きさ

en: Log file count
ja: ログファイル数

en: Log file threshold
ja: ログファイルの閾値

en: Log in
ja: ログイン

en: Log name
ja: ログ名

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login Information
ja: ログイン情報

en: Login cookie store
ja: ログインクッキーの保存期間

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ja: ログインクッキーの保存期間が、phpMyAdmin に設定されているクッキーの有効期間よりも短くなっています。このため、phpMyAdmin に設定されているよりも早くログインの期限が切れます。

en: Login cookie validity
ja: ログインクッキーの有効期間

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
ja: パスワードなしログインは設定 (AllowNoPassword) によって禁止されています。

en: Logo link URL
ja: ロゴのリンク URL

en: Logo link target
ja: ロゴリンクのターゲット

en: Logout URL
ja: ログアウト URL

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: MIME types printed in italics do not have a separate transformation function
ja: イタリック表示されている MIME タイプには個別の変換関数はありません

en: Main frame
ja: メインフレーム

en: Make sure, you have unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
ja: 念のため、設定ファイル (my.cnf) 内でサーバーIDがユニークであるか確認してください。もしそうでないならば、[mysqld] セクションに以下の行を追加してください。

en: Manage your settings
ja: ユーザ設定の管理

en: Mar
ja: 3 月

en: March
ja: 3 月

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables
ja: 使われているテーブルには印をして、テーブルがロックされていても可能であればデータベースを閲覧します。

en: Master configuration
ja: マスタ設定

en: Master replication
ja: マスタレプリケーション

en: Master server changed succesfully to %s
ja: マスタサーバを %s へ切り替えるのに成功しました。

en: Master status
ja: マスタステータス

en: Max Keep Alive
ja: 最大接続維持時間

en: Max: %s%s
ja: 最長: %s%s

en: Maximal length of created query
ja: 作成するクエリの最大長

en: Maximum databases
ja: データベースの最大数

en: Maximum displayed SQL length
ja: 表示できる SQL 文の最大の長さ

en: Maximum execution time
ja: 最大実行時間

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view
ja: ビューに表示される数値でないカラムの表示文字の最大数。

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed
ja: SQL クエリが表示されているときに使用される文字の最大数

en: Maximum number of databases displayed in left frame and database list
ja: 左のフレームとデータベースリストに表示されるデータベースの最大数

en: Maximum number of rows to display
ja: 行の最大表示数

en: Maximum number of tables displayed in table list
ja: テーブルのリストに表示されるテーブルの最大数

en: Maximum size for temporary files on index creation
ja: インデックス作成時に利用する一時ファイルの最大サイズ

en: Maximum size for temporary sort files
ja: ソート用の一時ファイルの最大サイズ

en: Maximum table tree depth
ja: テーブルツリーの最大の深さ

en: Maximum tables
ja: テーブルの最大数

en: May
ja: 5 月

en: May be approximate. See [a@./Documentation.html#faq3_11@Documentation]FAQ 3.11[/a]
ja: 正確な数字とは限りません。FAQ 3.11 をご覧ください

en: MediaWiki Table
ja: MediaWiki テーブル

en: Memory limit
ja: メモリ制限

en: Merge with current configuration
ja: 現在の設定とマージする

en: Metadata Headers
ja: メタデータヘッダ

en: Minimum number of tables to display the table filter box
ja: テーブルフィルタボックスを表示する最小のテーブル数

en: Minute
ja: 分

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダが見つかりません。

en: Missing data for %s
ja: %s ためのデータがありません

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
ja: phpMyAdmin の設定保存用テーブルがありません

en: Missing value in the form!
ja: フォームに入力されていない値があります!

en: Mo
ja: 月

en: Modifications have been saved
ja: 修正を保存しました

en: Modify
ja: 修正

en: Modify an index
ja: インデックスを修正する

en: Mon
ja: 月

en: Monday
ja: 月

en: More
ja: その他

en: More information on [a@http://sf.net/support/tracker.php?aid=1849494]PMA bug tracker[/a] and [a@http://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
ja: 詳細は [a@http://sf.net/support/tracker.php?aid=1849494]PMA bug tracker[/a] と [a@http://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]。

en: More settings
ja: 詳細設定

en: Move Menu
ja: メニューを移動する

en: Move table to (database<b>.</b>table):
ja: テーブルの移動先(database<b>.</b>table):

en: Multi
ja: マルチ形式

en: MySQL 4.0 compatible
ja: MySQL 4.0 互換

[ctx: MySQL 5.1 documentation language]
en: en
ja: ja

en: MySQL charset
ja: MySQL の文字セット

en: MySQL client version
ja: MySQL クライアントのバージョン

en: MySQL connection collation
ja: MySQL 接続の照合順序

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
ja: 返り値が空でした(行数0)

en: MySQL said:
ja: MySQLのメッセージ:

en: Name
ja: 名前

en: Natural order
ja: 自然順

en: Navigation frame
ja: ナビゲーションフレーム

en: Needed for the replication slaves.
ja: レプリケーションスレーブでは有効にする必要があります

en: Neither URL wrapper nor CURL is available. Version check is not possible.
ja: URL ラッパ、cURL、いずれも利用できません。バージョンチェックが行えません。

en: New name
ja: 新しい名前

en: New page name:
ja: 新しいページの名前:

en: New server
ja: 新しいサーバ

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No Password
ja: パスワードなし

en: No Privileges
ja: 特権なし

en: No activity within %s seconds; please log in again
ja: %s 秒以上操作をしませんでした。ログインしなおしてください

en: No blob streaming server configured!
ja: BLOB ストリーミングサーバが設定されていません！

en: No change
ja: 変更なし

en: No data found for the chart.
ja: グラフ用のデータが見つかりません。

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [a@./Documentation.html#faq1_16@Documentation]FAQ 1.16[/a].
ja: インポートするデータを受信できませんでした。ファイル名が送信されていないか、ファイルサイズが PHP の設定で許可された最大値を超えています。[a@./Documentation.html#faq1_16@Documentation]FAQ 1.16[/a] をご覧ください。

en: No databases
ja: データベースが存在しません

en: No databases selected.
ja: データベースが選択されていません

en: No description is available for this transformation.<br />Please ask the author what %s does.
ja: この変換機能には説明がありません。<br />%s の動作については作者にご確認ください

en: No files found inside ZIP archive!
ja: ZIP アーカイブにファイルが含まれていません!

en: No index defined!
ja: インデックスが定義されていません!

en: No index parts defined!
ja: インデックス部分が定義されていません!

en: No newer stable version is available
ja: 入手可能な新しい安定バージョンはありません

en: No preview available.
ja: プレビューは利用できません

en: No privileges.
ja: 特権はありません

en: No rows selected
ja: 行が選択されていません

en: No tables found in database
ja: このデータベースにはテーブルがありません

en: No tables found in database.
ja: このデータベースにはテーブルがありません

en: No themes support; please check your configuration and/or your themes in directory %s.
ja: テーマは利用できません。設定やテーマディレクトリ %s を確認してください

en: No user found.
ja: ユーザが存在しません

en: No users selected for deleting!
ja: 削除するユーザが選択されていません!

en: No valid authentication key plugged
ja: 有効な認証キーが接続されていません

en: No valid image path for theme %s found!
ja: テーマ %s の画像パスが無効です!

en: None
ja: なし

[ctx: None encoding conversion]
en: None
ja: なし

[ctx: None for default]
en: None
ja: なし

[ctx: None privileges]
en: None
ja: なし

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
ja: 通常 InnoDB バッファプールへの書き込みはバックグラウンドで行われますが、ページの読み込みないし作成を行う必要があるのにクリーンなページが得られない場合は、まずそのページがフラッシュされるのを待つ必要があります。このカウンタは、そのウェイトの回数をカウントするものです。バッファプールの値が適切に設定されていれば、この値は小さいはずです

en: Not a non-negative number
ja: 負の値ではありません

en: Not a positive number
ja: 正の値ではありません

en: Not a valid port number
ja: 有効なポート番号ではありません

en: Not replicated
ja: レプリケーションしていない

en: Note that not every result table can be put to the chart. See <a href="./Documentation.html#faq6_29" target="Documentation">FAQ 6.29</a>
ja: 必ずしも、テーブルの結果を全てグラフにできるとは限りません。<a href="./Documentation.html#faq6_29" target="Documentation">FAQ 6.29</a>参照。

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ja: 注意: データベースの統計を有効にするとウェブサーバと MySQL サーバの間の通信量が激増することがあります

en: Note: Generating the query chart can take a long time.
ja: 注：クエリのグラフ作成には長い時間かかることがあります。

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
ja: 注意: オプションを 0 (ゼロ)に設定すると制限を解除します

en: Note: phpMyAdmin gets the users' privileges directly from MySQL's privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
ja: 注意: phpMyAdmin は MySQL の特権テーブルから直接ユーザ特権を取得しますが、手作業で特権を更新した場合は phpMyAdmin が利用しているテーブルの内容とサーバの特権の内容が一致しなくなることがありますので、作業を続ける前に %s特権リロード%s をしてください

en: Nov
ja: 11 月

en: November
ja: 11 月

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
ja: すぐに、my.cnf の [mysqld] セクションの最後に以下の行を追加し、その後、MySQL サーバを再起動してください。

en: Null
ja: ヌル(NULL)

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas
ja: CHAR/VARCHAR 用 textarea の 1 行の文字数

en: Number of inserted rows
ja: 挿入する行数

en: Number of queries to skip from start
ja: 先頭から数えたスキップするクエリの数

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, &quot;Previous&quot; and &quot;Next&quot; links will be shown.
ja: 結果セットの表示行数。結果セットの行数の方が多い場合は「前（Previous）／次（Next）」のリンクが表示されます。

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas
ja: CHAR/VARCHAR 用 textarea の行数

en: Number of rows per page
ja: ページあたりの行数

en: Number of rows to skip, starting from the first row:
ja: 先頭から数えたスキップする行の数:

en: Number of rows:
ja: 行数:

en: Number of tables
ja: テーブル数

en: Object creation options
ja: 生成オプション

en: Object creation options (all are recommended)
ja: 生成オプション（全て推奨）

en: Oct
ja: 10 月

en: October
ja: 10 月

en: Official Homepage
ja: phpMyAdmin のオフィシャルサイト

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
ja: 処理が集中するサーバではバイトカウンタが超過することがあるため、MySQL サーバが報告してくる統計は不正確なことがあります

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <b>is</b> configured as master
ja: MySQL サーバが再起動したら、「実行する」ボタンをクリックしてください。その後、このサーバー<b>が</b>マスタとして設定されていることを知らせるメッセージが表示されます。

en: Only light version; display databases in a tree (determined by the separator defined below)
ja: 軽快版のみ。下の項目で定義する区切りが合った場合、ツリー表示になります。

en: Only show keys
ja: キーの表示のみ

en: Only slaves started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
ja: --report-host=host_name オプションで起動したスレーブだけが、このリストに表示されます。

en: Open
ja: 開いておく

en: Open Document Spreadsheet
ja: Open Document スプレッドシート

en: Open Document Text
ja: Open Document テキスト

en: Open new phpMyAdmin window
ja: 別ウィンドウで開く

en: Open the linked page in the main window ([kbd]main[/kbd]) or in a new one ([kbd]new[/kbd])
ja: メインウィンドウ ([kbd]main[/kbd]) もしくは新しいウィンドウ ([kbd]new[/kbd]) にリンクされたページを開きます。

en: Operations
ja: 操作

en: Operator
ja: 演算子

en: Optimize
ja: 最適化

en: Optimize table
ja: テーブルを最適化する

en: Options
ja: オプション

en: Or
ja: または

en: Orientation
ja: 向き

en: Original position
ja: 元の位置

en: Other core settings
ja: 他の中心的な設定

en: Output
ja: 成形結果

en: Output:
ja: 出力:

en: Overhead
ja: オーバーヘッド

en: Overview
ja: 一般

en: Overwrite existing file(s)
ja: 既存のファイルは上書き

en: PARTITION definition
ja: パーティションの定義

en: PBMS connection failed:
ja: PBMS 接続に失敗しました:

en: PBMS error
ja: PBMS エラー

en: PBMS get BLOB info failed:
ja: PBMS が BLOB 情報取得に失敗しました:

en: PDF schema: pages table
ja: PDF スキーマ：ページテーブル

en: PDF schema: table coordinates
ja: PDF スキーマ：テーブルの座標

en: PHP Version
ja: PHP のバージョン

en: PHP array
ja: PHP 配列

[ctx: PHP documentation language]
en: en
ja: ja

en: PHP extension
ja: PHP 拡張

en: PHP extension to use
ja: 使用する PHP 拡張

en: Packed
ja: 圧縮

en: Page
ja: ページ

en: Page creation failed
ja: ページの作成に失敗しました。

en: Page has been created
ja: ページが作成されました。

en: Page name
ja: ページ名

en: Page number:
ja: ページ番号:

en: Page titles
ja: ページタイトル

en: Pages containing data
ja: データが含まれているページ数

en: Pages to be flushed
ja: フラッシュ待ちページ数

en: Paper size
ja: 用紙サイズ

en: Partial Import:
ja: 部分インポート:

en: Partial import: allow interrupt
ja: 部分インポート（割り込みの許可）

en: Partial import: skip queries
ja: 部分インポート（クエリのスキップ）

en: Partial texts
ja: 部分テキスト

en: Partition %s
ja: パーティション %s

en: Partition maintenance
ja: パーティション管理

en: Password
ja: パスワード

en: Password Hashing
ja: パスワードハッシュ

en: Password for config auth
ja: config 認証用のパスワード

en: Password:
ja: パスワード:

en: Pending log file writes.
ja: 保留中のログファイルへの書き込み回数

en: Permanent query history
ja: 永続的なクエリの履歴

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Persistent connections
ja: 永続的な接続

en: Pie
ja: 円グラフ

en: Play audio
ja: オーディオの再生

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
ja: しばらくお待ちください。ファイルがアップロードされています。アップロードに関する機能は利用できません。

en: Please choose a page to edit
ja: 編集するページを選択してください

en: Please configure the coordinates for table %s
ja: テーブル %s の座標を設定してください

en: Please create web server writable folder [em]config[/em] in phpMyAdmin top level directory as described in [a@Documentation.html#setup_script]documentation[/a]. Otherwise you will be only able to download or display it.
ja: [a@../Documentation.html#setup_script]ドキュメント[/a]で説明されるように phpMyAdmin のトップレベルディレクトリにウェブサーバで書き込める [em]config[/em] フォルダを作成してください。そうしない場合は、ダウンロードするか表示するかのみになります。

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'...<br />If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ja: 変換オプションの値の書式: 'a','b','c'...<br />バックスラッシュ ("\") やシングルクォート ("'") を値に含める必要がある場合は ( \\xyz や a\'b のように) バックスラッシュでエスケープしてください

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly
ja: これを有効にしても、[kbd]config[/kbd] 認証モードでは効果がないことに注意してください。なぜならパスワードが設定ファイルに直接書き込まれているからです。これは同じコマンドを直接実行する機能を制限するものではありません。

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL
ja: phpMyAdmin は、ユーザインタフェースだけであり、その機能は MySQL を制限するものではないことをご了承ください。

en: Please see the documentation on how to update your column_comments table
ja: column_comments テーブルの更新方法についてはドキュメントをご覧ください

en: Please select a database
ja: データベースを選択してください

en: Please select databases:
ja: データベースを選択してください:

en: Please select the primary key or a unique key
ja: 主キーまたはユニークキーを選択してください

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Port
ja: ポート

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default
ja: MySQL サーバで開いているポート。デフォルトにしたい場合は空欄のままにします。

en: Portrait
ja: 縦向き

en: Position
ja: 位置

en: Prev
ja: 前へ

en: Previous
ja: 前

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
ja: 直前のインポートはタイムアウトしました。再送信すると位置 %d から再開されます

en: Primary
ja: 主

en: PrimeBase XT Home Page
ja: PrimeBase XT オフィシャルサイト

en: Print
ja: 印刷

en: Print view
ja: 印刷用画面

en: Print view (with full texts)
ja: 印刷用画面 (全テキストを含む)

en: Privileges
ja: 特権

en: Problems with indexes of table `%s`
ja: テーブル `%s` のインデックスに問題があります

en: Procedures
ja: プロシジャ

en: Processes
ja: プロセス

en: Processing Request
ja: 要求を処理中

en: Profiling
ja: プロファイリング

en: Propose table structure
ja: テーブル構造を確認する

en: Protect binary columns
ja: バイナリカラムの保護

en: Protocol version
ja: プロトコルバージョン

en: Put columns names in the first row
ja: 1 行目にカラム名を追加する

en: Query
ja: クエリ

en: Query cache
ja: クエリキャッシュ

en: Query execution time comparison (in microseconds)
ja: クエリの実行時間の比較（マイクロ秒）

en: Query history length
ja: クエリ履歴の長さ

en: Query results
ja: クエリの結果

en: Query results operations
ja: クエリ結果操作

en: Query statistics
ja: クエリの統計

en: Query took %01.4f sec
ja: クエリの実行時間 %01.4f 秒

en: Query type
ja: クエリ種別

en: Query window
ja: クエリウィンドウ

en: Query window height
ja: クエリウィンドウの高さ

en: Query window height (in pixels)
ja: クエリウィンドウの高さ（ピクセルで指定）

en: Query window width
ja: クエリウィンドウの幅

en: Query window width (in pixels)
ja: クエリウィンドウの幅（ピクセルで指定）

en: Quick
ja: 簡易

en: Quick - display only the minimal options
ja: 簡易 - 最小限のオプションだけ表示

en: Quick - display only the minimal options to configure
ja: 簡易 - 設定するための最小限のオプションのみ表示

en: Quick steps to setup advanced features:
ja: 高度な機能の設定する簡単な方法

en: Radar
ja: レーダグラフ

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
ja: 更新した設定ファイルを読み込むために phpMyAdmin にログインし直します。

en: Re-type
ja: もう一度入力してください

en: Read misses
ja: 読み込みミス

en: Read misses in %
ja: 読み込みミス(％)

en: Read requests
ja: 読み込みリクエスト数

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
ja: バージョンの読み込みに失敗しました。オフラインであるか、アップグレードサーバが応答しません。

en: Rebuild
ja: 再構築

en: Recall user name
ja: ログインしたときの状態に戻す

en: Received
ja: 受信済

en: Recoding engine
ja: コード変換エンジン

en: Record cache size
ja: レコードキャッシュの大きさ

en: Redraw
ja: 再描画

en: Refresh
ja: 再描画

en: Related Links
ja: 関連リンク

en: Relation deleted
ja: リレーションを削除しました

en: Relation operator
ja: リレーション演算子

en: Relation table
ja: リレーションテーブル

en: Relation view
ja: リレーションビュー

en: Relational display column
ja: リレーション表示カラム

en: Relational key
ja: リレーションキー

en: Relational schema
ja: リレーショナルスキーマ

en: Relations
ja: リレーション

en: Reload
ja: リロード

en: Reload Database
ja: データベースの再読み込み中

en: Reload navigation frame
ja: ナビゲーションフレームの再読み込み

en: Reloading Privileges
ja: 特権をリロードする

en: Reloading the privileges
ja: 特権をリロードしています

en: Remember file name template
ja: ファイル名のテンプレートを記憶しておく

en: Remote server
ja: リモートサーバ

en: Remove BLOB Repository Reference
ja: BLOB 格納への参照を削除する

en: Remove CRLF characters within columns
ja: カラムに含まれている CRLF 文字を取り除く

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
ja: カラム内の改行/復帰文字を削除する

en: Remove column(s)
ja: カラムの削除

en: Remove database
ja: データベースの削除

en: Remove index(s)
ja: インデックスの削除

en: Remove partitioning
ja: パーティションを削除

en: Remove selected users
ja: 選択したユーザを削除する

en: Removing Selected Users
ja: 選択したユーザを削除する

en: Rename database to
ja: 新しいデータベース名

en: Rename table to
ja: リネーム後のテーブル名

en: Rename to
ja: リネーム後の名前

en: Rename view to
ja: リネーム後のビューの名前

en: Renaming Databases
ja: データベースのリネーム中

en: Repair
ja: 修復

en: Repair table
ja: テーブルを修復する

en: Repair threads
ja: スレッドの修復

en: Repeat headers
ja: カラム名ヘッダの繰り返し

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature
ja: カラム名ヘッダを何行に置きに挿入するか。[kbd]0[/kbd] でこの機能は無効になります。

en: Replace NULL by
ja: NULL の代替文字列

en: Replace NULL with:
ja: NULL の代替文字列

en: Replace existing bookmark of same name
ja: 同名のブックマークは差し替える

en: Replace table data with file
ja: テーブルデータを差し替えるファイル

en: Replicate all databases; Ignore:
ja: 特定のデータベースだけを除いた残り全てをレプリケーションする

en: Replicated
ja: レプリケーションしている

en: Replication
ja: レプリケーション

en: Replication status
ja: レプリケーションステータス

en: Report title:
ja: レポートのタイトル:

en: Repository Threshold
ja: 格納ファイル閾値

en: Requires SQL Validator to be enabled
ja: SQL 検証を有効にするには必要です。

en: Reset
ja: リセット

en: Reset slave
ja: スレーブのリセット

en: Resource limits
ja: リソースの制限

en: Restore default value
ja: デフォルト値に戻す

en: Return type
ja: 返り値の種類

en: Revoke
ja: 取り消し

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
ja: 特権をすべて取り消してユーザを削除する

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Routines
ja: ルーチン

en: Row Statistics
ja: 行の統計

en: Row file grow size
ja: 列ファイルの増分

en: Row length
ja: 行の長さ

en: Row marker
ja: 行のマーカ

en: Row to begin at:
ja: 開始行:

en: Rows
ja: 行

en: Rows:
ja: 行:

en: Run SQL query/queries on database %s
ja: データベース %s 上でクエリを実行する

en: Run SQL query/queries on server %s
ja: サーバ %s 上でクエリを実行する

en: Runtime Information
ja: ランタイム情報

en: Russian
ja: ロシア語

en: SCHEMA ERROR:
ja: スキーマエラー：

en: SHOW DATABASES command
ja: SHOW DATABASES コマンド

en: SOAP extension not found
ja: SOAP 拡張が見つかりません

en: SQL Query box
ja: SQL クエリボックス

en: SQL Validator
ja: SQL 文の検証

en: SQL Validator is disabled
ja: SQL 検証は無効です

en: SQL command to fetch available databases
ja: 使用可能なデータベースを取得するための SQL コマンド

en: SQL compatibility mode
ja: SQL 互換モード

en: SQL compatibility mode:
ja: SQL 互換モード:

en: SQL dump
ja: SQL文のダンプ

en: SQL dump (file download)
ja: SQL文のダンプ（ファイルでダウンロード）

en: SQL execution
ja: SQL 文を実行

en: SQL history
ja: SQL 履歴

en: SQL queries
ja: SQL クエリ

en: SQL queries settings
ja: SQL クエリの設定

en: SQL query
ja: 実行した SQL

en: SQL query history table
ja: SQL クエリ履歴テーブル

en: SQL query on database <b>%s</b>:
ja: データベース <b>%s</b> のSQL:

en: SQL query tracking table
ja: SQL コマンド追跡テーブル

en: SQL result
ja: SQL の結果

en: SQL statements executed.
ja: SQL 文が実行されました。

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
ja: SQL コマンドをエクスポートしました。ダンプしたものをコピーするか実行するかしてください。

en: Sa
ja: 土

en: Sat
ja: 土

en: Saturday
ja: 土

en: Save
ja: 保存する

en: Save as file
ja: ファイルに保存する

en: Save directory
ja: 保存ディレクトリ

en: Save on server
ja: サーバ上に保存する

en: Save on server in the directory <b>%s</b>
ja: サーバ上のディレクトリ <b>%s</b> に保存する

en: Save output to a file
ja: 出力をファイルに保存する

en: Save position
ja: 位置を保存

en: Save to browser's storage
ja: ブラウザ (Web Storage) に保存する

en: Saved on: @DATE@
ja: 保存日時：@DATE@

en: Schema of the %s database - Page %s
ja: データベース %s のスキーマ - ページ %s

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please resubmit same file and import will resume.
ja: スクリプトがタイムアウトしました。インポートを完了させたいのであれば同じファイルを再送信すればインポートが再開されます。

en: Scroll down to fill in the options for the selected format and ignore the options for other formats.
ja: 下にスクロールして選択したフォーマットのオプションで必要事項を記入し、他のフォーマットのオプションは無視してください。

en: Search
ja: 検索

en: Search in database
ja: データベース内検索

en: Search results for "<i>%s</i>" %s:
ja: "<i>%s</i>" の検索結果 %s:

en: Searching
ja: 検索中

en: Second
ja: 秒

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication
ja: [kbd]cookie[/kbd] 認証においてクッキーの暗号化に使用される秘密のパスフレーズ

en: Security
ja: セキュリティ

en: See [a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/auth_types#signon]authentication types[/a] for an example
ja: 設定例は[a@http://wiki.phpmyadmin.net/pma/auth_types#signon]認証モード[/a]を参照してください。

en: See slave status table
ja: スレーブのステータステーブルを閲覧する

en: Select All
ja: 全選択

en: Select Export Relational Type
ja: エクスポートするリレーショナルタイプを選択してください

en: Select Foreign Key
ja: 外部キーを選択してください

en: Select Tables
ja: テーブルを選択してください

en: Select binary log to view
ja: 表示するバイナリログを選択してください

en: Select columns (at least one):
ja: カラムを選択してください(最低 1 つ):

en: Select from the web server upload directory <b>%s</b>:
ja: ウェブサーバ上のアップロードディレクトリ <b>%s</b> から選択する：

en: Select page
ja: ページを選択してください

en: Select referenced key
ja: 参照されているキーを選択

en: Select which functions will be used for character set conversion
ja: 文字セットの変換に使用される関数を選択します。

en: Selected export type has to be saved in file!
ja: この形式のエクスポートはファイルに保存する必要があります!

en: Selected target tables have been synchronized with source tables.
ja: 選択された対象先のテーブルは、元のテーブルと同期されています。

en: Sent
ja: 送信済

en: Sep
ja: 9 月

en: September
ja: 9 月

en: Server
ja: サーバ

en: Server Choice
ja: サーバの選択

en: Server ID
ja: サーバ ID

en: Server configuration
ja: サーバ設定

en: Server hostname
ja: サーバのホスト名

en: Server is configured as slave in a replication process. Would you like to:
ja: サーバはレプリケーションプロセスではスレーブとして設定されています。どのようにしたいですか？

en: Server name template
ja: サーバ名のテンプレート

en: Server port
ja: サーバのポート

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
ja: Suhosin が稼働しているため問題が発生する可能性があります。詳しくは%sドキュメント%sをご覧ください。

en: Server socket
ja: サーバのソケット

en: Server variables and settings
ja: サーバ変数と設定値

en: Server version
ja: サーバのバージョン

en: Server:
ja: サーバ

en: Servers
ja: サーバ

en: Servers display options
ja: サーバの表示オプション

en: Session value
ja: セッション値

en: Set import and export directories and compression options
ja: インポートとエクスポートのディレクトリおよび圧縮オプションを設定してください

en: Set some commonly used options
ja: 共通に使われるオプションをセットする

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit)
ja: スクリプトの実行が許されている秒数を設定します。([kbd]0[/kbd] で制限なし)

en: Set value: %s
ja: 値「%s」を設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings for phpMyAdmin developers
ja: phpMyAdmin 開発者用の設定

en: Settings that didn't fit enywhere else
ja: どこにも該当しない設定

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
ja: 設定をブラウザ (Web Storage) から読み込みます。ローカルの保存場所ですがクッキーではありません。

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
ja: 設定がブラウザ (Web Storage) に保存されます。ローカルの保存場所ですがクッキーではありません。

[ctx: Short month name]
en: May
ja: 5 月

en: Show
ja: 表示

en: Show %s with dates from %s to %s by user %s %s
ja: 種別：%s、期間：%s－%s、ユーザ：%sで絞り込む %s

en: Show &quot;Drop database&quot; link to normal users
ja: 一般ユーザに「データベースを削除する」リンクを表示する

en: Show BLOB contents
ja: BLOB の内容を表示する

en: Show Full Queries
ja: クエリ全体を表示

en: Show PHP information
ja: PHP 情報

en: Show SQL queries
ja: SQL クエリの表示

en: Show affected rows of each statement on multiple-statement queries. See libraries/import.lib.php for defaults on how many queries a statement may contain.
ja: マルチクエリにおいてそれぞれのクエリが影響を与えた行数を表示します。デフォルトでは表示されます。どのように複数のクエリに表示を含めるかは、ソース libraries/import.lib.php を参照してください。

en: Show all
ja: すべて表示

en: Show binary contents
ja: バイナリの内容を表示する

en: Show binary contents as HEX
ja: バイナリの内容を 16 進数で表示する

en: Show binary contents as HEX by default
ja: デフォルトではバイナリの内容を 16 進数で表示します。

en: Show color
ja: 色表示

en: Show connected slaves
ja: 接続しているスレーブの表示

en: Show create database form
ja: 「新規データベース作成」部分を表示する

en: Show database listing as a list instead of a drop down
ja: データベースの一覧をドロップダウンの代わりにリストで表示します。

en: Show detailed MySQL server information
ja: 詳細な MySQL サーバ情報を表示する

en: Show dimension of tables
ja: テーブルの大きさを表示する

en: Show field types
ja: 種別フィールドの表示

en: Show form
ja: フォームを表示する

en: Show function fields
ja: 関数フィールドの表示

en: Show grid
ja: グリッドを表示

en: Show help button
ja: ヘルプボタンの表示

en: Show help button instead of Documentation text
ja: ドキュメントテキストの代わりにヘルプボタンを表示します。

en: Show hidden messages (#MSG_COUNT)
ja: 隠れているメッセージを表示する (#MSG_COUNT)

en: Show icons for warning, error and information messages
ja: 警告、エラー、メッセージに対してアイコンを表示します。

en: Show insert query
ja: 挿入クエリ文を表示する

en: Show logo in left frame
ja: 左のフレーム内にロゴを表示します。

en: Show master status
ja: マスタステータスの表示

en: Show more actions
ja: 他の操作を表示する

en: Show only listed databases
ja: リスト化したデータベースだけを表示する

en: Show open tables
ja: 開いているテーブルを表示する

en: Show password change form
ja: パスワード変更フォームの表示

en: Show phpinfo() link
ja: phpinfo() リンクの表示する

en: Show processes
ja: MySQL プロセスの表示

en: Show query box
ja: クエリボックスを表示

en: Show query chart
ja: クエリをグラフで表示

en: Show search criteria
ja: 検索条件を表示する

en: Show server listing as a list instead of a drop down
ja: サーバの一覧をドロップダウンの代わりにリストで表示します

en: Show slave hosts
ja: スレーブホストを表示する

en: Show slave status
ja: スレーブの状態を表示する

en: Show statistics
ja: 統計を表示する

en: Show table row links on left side
ja: 左側にテーブルの行リンクを表示する

en: Show table row links on right side
ja: 右側にテーブルの行リンクを表示する

en: Show tables
ja: テーブルを表示する

en: Show versions
ja: バージョンを表示する

en: Show/Hide left menu
ja: 左側のメニューを表示する/隠す

en: Showing SQL query
ja: SQL クエリを表示

en: Showing as PHP code
ja: PHP コードとして表示

en: Showing bookmark
ja: 表示中のブックマーク

en: Showing rows
ja: 表示中の列

en: Shows link to [a@http://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output
ja: [a@http://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] の結果へのリンクを表示します

en: Signon URL
ja: サインオン URL

en: Signon authentication
ja: サインオン認証

en: Signon session name
ja: サインオンセッション名

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Size
ja: サイズ

en: Skip Explain SQL
ja: SQL の EXPLAIN 解析をスキップ

en: Skip Validate SQL
ja: SQL の検証をスキップ

en: Skip current error
ja: 現在のエラーをスキップする

en: Skip locked tables
ja: ロックされているテーブルをスキップする

en: Skip next
ja: エラースキップする

en: Skipping errors might lead into unsynchronized master and slave!
ja: エラーのスキップは、マスタとスレーブの同期を切ることになるかもしれません！

en: Slave IO Thread not running!
ja: スレーブの IO スレッドが実行していません！

en: Slave SQL Thread not running!
ja: スレーブの SQL スレッドが実行していません！

en: Slave configuration
ja: スレーブの設定

en: Slave replication
ja: スレーブレプリケーション

en: Slave status
ja: スレーブステータス

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Small/Big All
ja: すべてを大きく/小さく

en: Snap to grid
ja: グリッドにあわせる

en: Socket
ja: ソケット

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default
ja: MySQL サーバで開いているソケット。デフォルトにしたい場合は空欄のままにします。

en: Sort
ja: ソート

en: Sort buffer size
ja: ソートバッファのサイズ

en: Sort by key
ja: キーでソート

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value
ja: 外部キーのドロップダウンボックス内のソート順。[kbd]content[/kbd] は参照しているデータ、[kbd]id[/kbd] はキー値を表しています。

en: Sorting
ja: ソート中

en: Source database
ja: 元にするデータベース

en: Space usage
ja: ディスク使用量

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Specify browser's title bar text. Refer to [a@Documentation.html#cfg_TitleTable]documentation[/a] for magic strings that can be used to get special values.
ja: ブラウザのタイトルバーのテキストの指定を行います。使用可能な特別な埋め込み変数は[a@Documentation.html#cfg_TitleTable]ドキュメント[/a]を参照してください。

en: Stacked
ja: 積み上げ形式

en: Stand-in structure for view
ja: ビュー用の代替構造

en: Start IO Thread only
ja: IO スレッドのみ開始

en: Start SQL Thread only
ja: SQL スレッドのみ開始

en: Startup
ja: スタートアップ

en: Statements
ja: ステートメント

en: Statements to track
ja: 追跡するコマンド

en: Status
ja: 状態

en: Stop IO Thread only
ja: IO スレッドのみ停止

en: Stop SQL Thread only
ja: SQL スレッドのみ停止

en: Storage Engine
ja: ストレージエンジン

en: Storage Engines
ja: ストレージエンジン

en: String that separates databases into different tree levels
ja: ツリーレベルにデータベースを区切るための文字列

en: String that separates tables into different tree levels
ja: ツリーレベルにテーブルを区切るための文字列

en: Structure
ja: 構造

en: Structure Difference
ja: 構造の差分

en: Structure Synchronization
ja: 構造の同期

en: Structure and data
ja: 構造とデータ

en: Structure for view
ja: ビュー用の構造

en: Structure of table @TABLE@
ja: テーブル @TABLE@ の構造

en: Structure only
ja: 構造のみ

en: Structure snapshot
ja: 構造のスナップショット

en: Su
ja: 日

en: Submit
ja: 実行する

en: Submit Query
ja: クエリを実行する

en: Submitted form contains errors
ja: 送信された内容にエラーが含まれています。

en: Suggest a database name on the &quot;Create Database&quot; form (if possible) or keep the text field empty
ja: 「データベースの作成」フォームで（可能であれば）データベース名を提案します。そうでなければ、テキストフィールドを空欄にします。

en: Suggest new database name
ja: 新しいデータベース名の提案

en: Suhosin warning
ja: Suhosin 警告

en: Sum
ja: 合計

en: Sun
ja: 日

en: Sunday
ja: 日

en: SweKey config file
ja: SweKey 設定ファイル

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Switch to
ja: 切り替える：

en: Switch to copied database
ja: コピーしたデータベースに切り替える

en: Switch to copied table
ja: コピーしたテーブルに切り替える

en: Synchronize
ja: 同期

en: Synchronize Databases
ja: データベースの同期

en: Synchronize databases with master
ja: データベースをマスタと同期させる

en: Syntax to use when inserting data
ja: データを挿入するときに使う構文

en: Syntax to use when inserting data:
ja: データを挿入するときに使う構文：

en: Tab displayed when opening a new query window
ja: 新しいクエリウィンドウを開いたときに開いておくタブ。

en: Tab that is displayed when entering a database
ja: データベースが選択されたときに表示されるタブ。

en: Tab that is displayed when entering a server
ja: サーバが選択されたときに表示されるタブ。

en: Tab that is displayed when entering a table
ja: テーブルが選択されたときに表示されるタブ。

en: Table
ja: テーブル

en: Table %1$s has been altered successfully
ja: テーブル %1$s を変更しました

en: Table %1$s has been created.
ja: テーブル %1$s を作成しました。

en: Table %s already exists!
ja: テーブル %s は既に存在します!

en: Table %s has been copied to %s.
ja: テーブル %s を %s にコピーしました

en: Table %s has been dropped
ja: テーブル %s を削除しました

en: Table %s has been emptied
ja: テーブル %s を空にしました

en: Table %s has been flushed
ja: テーブル %s をフラッシュしました

en: Table %s has been moved to %s.
ja: テーブル %s を %s に移動しました

en: Table %s has been renamed to %s
ja: テーブル %s を %s にリネームしました

en: Table caption
ja: テーブルのキャプション

en: Table caption (continued)
ja: テーブルのキャプション（続き）

en: Table comments
ja: テーブルのコメント

en: Table maintenance
ja: テーブル管理

en: Table must have at least one column
ja: テーブルには最低ひとつのカラムが必要です

en: Table name
ja: テーブル名

en: Table name template
ja: テーブル名のテンプレート

en: Table of contents
ja: テーブルの内容

en: Table options
ja: テーブルオプション

en: Table seems to be empty!
ja: テーブルが空のようです!

en: Table structure for table
ja: テーブルの構造

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma_table_info[/kbd]
ja: 表示するカラムを記述するためのテーブル。使用しない場合は空欄にします。[kbd]pma_table_info[/kbd] としておくのがいいでしょう。

en: Table tree separator
ja: テーブルツリーの区切り

en: Table(s):
ja: テーブル:

en: Table-specific privileges
ja: テーブル固有の特権

en: Tables
ja: テーブル

en: Tables display options
ja: テーブルの表示オプション

en: Tabs
ja: タブ

en: Target database
ja: 対象先のデータベース

en: Target database has been synchronized with source database
ja: 対象先のデータベースが、元のデータベースと同期されています。

en: Target database will be completely synchronized with source database. Source database will remain unchanged.
ja: 対象先のデータベースが完全に元のデータベースと同期されます。元のデータベースは変更されません。

en: Target for quick access icon
ja: クイックアクセスアイコンのリンク先

en: Temp Blob Timeout
ja: 一時 BLOB の有効期間

en: Temp Log Threshold
ja: 一時ログ閾値

en: Temporary data
ja: 一時データ

en: Text fields
ja: テキストフィールド

en: Textarea columns
ja: textarea の 1 行の文字数

en: Textarea rows
ja: textarea の行数

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2) and for query window (*1.25)
ja: 編集モードでの textarea の1行の文字数。SQL クエリ用のでは 2 倍、クエリウィンドウに対しては 1.25 倍になります。

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2) and for query window (*1.25)
ja: 編集モードでの textarea の行数。SQL クエリ用のでは 2 倍、クエリウィンドウに対しては 1.25 倍になります。

en: Texy! text
ja: Texy! テキスト

en: Th
ja: 木

en: Thai
ja: タイ語

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
ja: %s 拡張がありません。PHP の設定をチェックしてみてください。

en: The %s file is not available on this system, please visit www.phpmyadmin.net for more information.
ja: ファイル %s は、このシステムでは使用できません。詳細については www.phpmyadmin.net をご覧ください。

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
ja: %s の機能には既知のバグがあります。%s をご覧ください

en: The %s table doesn't exist!
ja: %s テーブルは存在しません!

en: The <tt>$cfg['PmaAbsoluteUri']</tt> directive MUST be set in your configuration file!
ja: <tt>$cfg['PmaAbsoluteUri']</tt> はかならず設定ファイルで設定する必要があります!

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
ja: MySQL サーバは NDB クラスタストレージエンジンに特定の名前を持つテーブルについての情報を持っているか問い合わせることができます。これを開示と言いますが、Handler_discover はその開示されたタイムテーブルの数です

en: The PrimeBase Media Streaming (PBMS) home page
ja: PrimeBase Media Streaming (PBMS) オフィシャルサイト

en: The PrimeBase Media Streaming Blog by Barry Leslie
ja: Barry Leslie 氏による PrimeBase Media Streaming ブログ

en: The PrimeBase XT Blog by Paul McCullagh
ja: Paul McCullagh 氏による PrimeBase XT ブログ

en: The SQL validator could not be initialized. Please check if you have installed the necessary PHP extensions as described in the %sdocumentation%s.
ja: SQL の検証機能を初期化できません。%sドキュメント%s の記載通りに必要な PHP 拡張がインストールされているか確認してください

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
ja: 指定された XML ファイルは、不完全もしくはフォーマットが正しくありません。問題を修正して再度試してみてください。

en: The amount of data read so far, in bytes.
ja: これまでのデータ読み込み量 (単位:バイト)

en: The amount of data written so far, in bytes.
ja: これまでのデータの書き込み量 (単位:バイト)

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
ja: チェックポイントを実行する前にトランザクションログに書き込むデータ量。デフォルト値は 24MB です。

en: The amount of free memory for query cache.
ja: クエリキャッシュの空きメモリ量

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
ja: トランザクションログデータをキャッシュするのに使うトランザクションログキャッシュに割り当てるメモリ量。デフォルトは 16MB です。

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
ja: 行ロック取得に要する平均時間 (単位:ミリ秒)

en: The bookmark has been deleted.
ja: ブックマークを削除しました

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
ja: REPAIR TABLE の最中に MyISAM のインデックスをソートするとき、あるいは CREATE INDEX や ALTER TABLE でインデックスを作成するときに割り当てられるバッファ

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
ja: すべての InnoDB データファイルに共通するディレクトリパス

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
ja: コンパイル時の InnoDB のページサイズ (デフォルト:16KB)。多くの値がページ単位で計算されますが、この値を使えば簡単にバイト単位に変換できます

en: The configuration file now needs a secret passphrase (blowfish_secret).
ja: 設定ファイルが秘密のパスフレーズ (blowfish_secret) を必要とするようになりました

en: The current number of pending fsync() operations.
ja: 現在保留されている fsync() の回数

en: The current number of pending reads.
ja: 現在保留されている読み込みの数

en: The current number of pending writes.
ja: 現在保留されている書き込みの数

en: The current page has references to tables that no longer exist. Would you like to delete those references?
ja: このページには存在しないテーブルへの参照があります。これらの参照を削除しますか?

en: The database name is empty!
ja: データベース名が空です!

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
ja: MAX_ROWS オプションを指定せずに MyISAM テーブルを作成するときに CREATE TABLE が使用するデフォルトのポインタサイズ (バイト単位)

en: The directory you set for upload work cannot be reached
ja: 指定したアップロードディレクトリが利用できません

en: The display column is shown in pink. To set/unset a column as the display column, click the "Choose column to display" icon, then click on the appropriate column name.
ja: 表示するカラムはピンク色で表示されます。表示非表示を切り替える場合は「表示するカラムを選択する」というアイコンをクリックしてから適切なカラム名をクリックください。

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
ja: アップロードされているファイルが最大許容サイズよりもおそらく大きい、もしくは、WebKit がベースのブラウザ (Safari、Google Chrome、Arora など) の既知のバグです。

en: The file is being processed, please be patient.
ja: ファイルが処理されています。しばらくお待ちください。

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
ja: ファイルの最初の行にテーブルのカラム名が含まれている。<i>(これをチェックしなかった場合、最初の行はデータの一部と見なされます。)</i>

en: The following queries have been executed:
ja: 次のクエリが実行されます：

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
ja: 下に示す構成が、作成もしくは変更されました。ここで次のことが行えます。

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
ja: ハンドルデータファイル(.xtd)の増分。

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
ja: 列ポインタファイル(.xtr)の増分。

en: The host name is empty!
ja: ホスト名が空です!

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
ja: インデックス %1$s と %2$s は同一のもののようです。一方は削除してもよいかもしれません。

en: The maximum size of a BLOB repository file. You may use Kb, MB or GB to indicate the unit of the value. A value in bytes is assumed when no unit is specified.
ja: BLOB の格納ファイルの最大サイズです。単位には、Kb、MB、GB を使用することができます。単位が指定されなかった場合には、バイト値と見なされます。

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
ja: データログファイルの大きさの最大値。デフォルト値は 64MB です。PBXT は最大 32000 個のデータログを作成できますが、これはあらゆるテーブルが使うものですので、この変数の値を大きくするとデータベースに保存できるデータの総数を増やすことができます。

en: The maximum size of a temporary BLOB log file. You may use Kb, MB or GB to indicate the unit of the value. A value in bytes is assumed when no unit is specified.
ja: 一時的な BLOB ログファイルの最大サイズです。単位には、Kb、MB、GB を使用することができます。単位が指定されなかった場合には、バイト値と見なされます。

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
ja: MyISAM インデックスを再作成するとき (REPAIR TABLE や ALTER TABLE、LOAD DATA INFILE の最中) に利用できる一時ファイルの最大サイズ

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
ja: 行ロック取得に要した時間の最大値 (単位:ミリ秒)

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
ja: PHP の mbstring 拡張が見つかりませんでした。マルチバイト文字セットを使用しているようですが、mbstring 拡張がないと phpMyAdmin は文字列を正しく分割できないため予期しない結果になることがあります

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
ja: クラッシュした MyISAM テーブルを自動修復するときのモード (サーバ起動オプション --myisam-recover で設定されるもの)

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
ja: 主キーの名前は PRIMARY でなければなりません!

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
ja: InnoDBが開始したランダム読み込みの回数。これはクエリがテーブルの大部分をランダムな順番でスキャンするときに発生します

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
ja: 使用中の INSERT DELAYED ハンドラのスレッド数。INSERT DELAYED を適用するテーブルの数だけ固有のスレッドが用意されます

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
ja: INSERT DELAYED で書き込まれた行数

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
ja: フラッシュリクエストを受けたバッファプールのページ数

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, eg. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]0[/kbd] for no limit)
ja: 割り当てが許可されているスクリプトのバイト数。例：[kbd]32M[/kbd] ([kbd]0[/kbd] で制限無し)

en: The number of bytes written to the log file.
ja: ログファイルに書き込んだバイト数

en: The number of cache hits.
ja: キャッシュのヒット数

en: The number of currently open connections.
ja: 現在開いている接続の数

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
ja: 二重書き込みの実行回数と二重書き込みが発生したページ数

en: The number of executed FLUSH statements.
ja: FLUSH 文の実行回数

en: The number of files that are open.
ja: 開いているファイルの数

en: The number of free memory blocks in query cache.
ja: クエリキャッシュ内の空きメモリブロックの数

en: The number of free pages.
ja: 空きページ数

en: The number of fsync() operations so far.
ja: これまでに fsync() を実行した回数

en: The number of fsync() writes done to the log file.
ja: ログファイルへの fsync 書き込みの回数

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
ja: ステートメント実行中にサーバが自動生成したメモリ上の一時テーブル数

en: The number of internal COMMIT statements.
ja: 内部で COMMIT 文を実行した回数

en: The number of internal ROLLBACK statements.
ja: 内部で ROLLBACK 文を実行した回数

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
ja: 最初のテーブルをフルスキャンした結合の数

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
ja: インデックスを利用しなかった結合の数。この値が 0 でない場合はテーブルのインデックスをよく確認してください

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
ja: 参照テーブルで範囲検索をした結合の数

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
ja: 最初のテーブルで範囲指定された結合の数 (この値は大きくてもふつう問題ありません)

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
ja: キーが指定されていなかったため一行ずつキーが使われているか確認した結合の数（0 でない場合はテーブルのインデックスをよく確認してください）

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
ja: 変更されてからディスクにフラッシュされていないキーキャッシュのキーブロックの数。以前は Not_flushed_key_blocks でした

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
ja: InnoDBバッファプールでラッチされているページ数。これは現在読み込んでいる、あるいは書き込んでいるページ、あるいは他の何らかの理由でフラッシュしたり削除したりできなくなっているページの数です

en: The number of log write requests.
ja: ログ書き込みリクエストの数

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
ja: InnoDB が実行した論理読み込みリクエストの数

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
ja: InnoDB がバッファプールの内容を利用できず、シングルページ読み込みを行わなければならなかった論理読み込みの回数

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
ja: ソートアルゴリズムが実行しなければならなかったマージの回数。この値が高い場合は sort_buffer_size システム変数の値を増やした方がよいでしょう

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
ja: キャッシュされなかった (キャッシュできないか query_cache_type の設定でキャッシュしないことになっている) クエリの数

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
ja: 行ロックやアダプティブハッシュインデックスといった管理オーバヘッドのせいでビジーになっているページ数。この値はInnodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_dataという式でも計算できます

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
ja: データが含まれるページの数 (ダーティページ、クリーンページの別を問わず)

en: The number of pages created.
ja: 作成されたページ数

en: The number of pages currently dirty.
ja: 現在のダーティページの数

en: The number of pages read.
ja: 読み込んだページ数

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
ja: 二重書き込みの実行回数と二重書き込みが発生したページ数

en: The number of pages written.
ja: 書き込んだページ数

en: The number of pending log file fsyncs.
ja: 保留中のログファイルへの fsync 回数

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
ja: ディスクからキーブロックを物理読み込みした回数。Key_reads が大きいのはおそらく key_buffer_size が小さすぎるためです。キャッシュミスの割合は Key_reads/Key_read_requests で計算できます

en: The number of physical writes of a key block to disk.
ja: ディスクにキーブロックを物理書き込みした回数

en: The number of physical writes to the log file.
ja: ログファイルへの物理書き込みの回数

en: The number of queries added to the cache.
ja: キャッシュに追加されたクエリの数

en: The number of queries registered in the cache.
ja: キャッシュに登録されているクエリの数

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
ja: 新しいクエリをキャッシュするためにメモリを解放するべくキャッシュから削除されたクエリの数。この情報はクエリキャッシュのサイズを調整するときに便利です。クエリキャッシュは最後に使われた時刻が最も古いものから削除する(LRU)戦略に従って削除するクエリを決めます

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
ja: long_query_time で指定された秒数以上に時間のかかったクエリの数

en: The number of requests to insert a row in a table.
ja: テーブル内に行を挿入したリクエストの数

en: The number of requests to read a key block from the cache.
ja: キャッシュからキーブロックを読み込んだリクエストの数

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
ja: 決まった位置を基準に行を読み込んだリクエストの数。この値が高いのは結果をソートする必要があるクエリを大量に実行している場合です。おそらくテーブル全体をスキャンしなければならないクエリを大量に行っているか、結合の際のキーの使い方に不適切なところがあります

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
ja: キーに基づいて行を読み込んだリクエストの数。この値が高い場合はクエリとテーブルが適切にインデックスされているものと考えられます

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
ja: キーの順序通りに次の行を読み込んだリクエストの数。この値はインデックス列のクエリに範囲指定をしているか、インデックススキャンを行っているときに増加します

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
ja: データファイルの次の行を読み込んだリクエストの数。この値が高いのはテーブルスキャンを大量に実行しているためです。一般にこれはテーブルのインデックスが不適切か、クエリがインデックスを利用するように書かれていないことを意味します

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY ... DESC.
ja: キーの順序通りに前の行を読み込んだリクエストの数。この読み込みは主に ORDER BY ... DESC の最適化に利用されます

en: The number of requests to update a row in a table.
ja: テーブル内の行を更新したリクエストの数

en: The number of requests to write a key block to the cache.
ja: キャッシュにキーブロックを書き込んだリクエストの数

en: The number of row locks currently being waited for.
ja: 現在待機中の行ロックの数

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
ja: InnoDB テーブルから削除した行数

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
ja: InnoDB テーブルに挿入した行数

en: The number of rows read from InnoDB tables.
ja: InnoDB テーブルから読み込んだ行数

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
ja: InnoDB テーブルで更新された行数

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
ja: INSERT DELAYED キューの中で書き込まれるのを待っている行数

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
ja: 何らかのエラー (たぶんキーの重複) が発生したため INSERT DELAYED された行数

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
ja: InnoDBが開始したシーケンシャル読み込みの回数。これはInnoDBがシーケンシャルなフルテーブルスキャンを行うときに発生します

en: The number of sorted rows.
ja: ソート済の行数

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
ja: テーブルをスキャンしたときに実行されたソートの回数

en: The number of sorts that were done with ranges.
ja: 範囲指定付きでソートが行われた回数

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
ja: 開いているストリームの数 (主にログの記録用です)

en: The number of tables that are open.
ja: 開いているテーブルの数

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table cache value is probably too small.
ja: 開いているテーブルの数。開いているテーブルが多い場合はおそらくテーブルキャッシュの値が小さすぎます

en: The number of temporary tables currently open by the slave SQL thread.
ja: スレーブの SQL スレッドが現在開いている一時テーブルの数

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
ja: ステートメント実行中にサーバがディスク上に自動生成した一時テーブル数。Created_tmp_disk_tables の値が大きい場合は tmp_table_size の値を増やしてディスク上ではなくメモリ上に一時テーブルを構築した方がよいかもしれません。

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
ja: 接続処理のために作成されたスレッドの数。Threads_created が大きい場合は thread_cache_size の値を増やした方がよいかもしれません (スレッドの実装に問題がない場合はふつうあまりパフォーマンスは向上しません)

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
ja: スレッドキャッシュ内のスレッド数。キャッシュのヒット率は Threads_created/Connections で計算できます。この値が赤くなっている場合は thread_cache_size を大きくしてください

en: The number of threads that are not sleeping.
ja: スリープしていないスレッドの数

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
ja: slow_launch_time で指定された秒数以上に作成時間がかかったスレッドの数

en: The number of times a row lock had to be waited for.
ja: 行ロック取得時に待機した回数

en: The number of times a row was deleted from a table.
ja: テーブルから行を削除した回数

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
ja: テーブルロックをすぐに取得できずウェイトが発生した回数。この値が高く、パフォーマンスに問題が生じている場合は、まずクエリを最適化してください。それでもだめならテーブルを分割するか、レプリケーションを利用してください

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
ja: テーブルロックをすぐに取得できた回数

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
ja: インデックスの最初のエントリを読み込んだ回数。この値が高い場合はサーバが何度もインデックスのフルスキャンを実行しているものと思われます。例えば SELECT col1 FROM foo を実行した場合 (col1 はインデックスに含まれているものとします)

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
ja: 一時バイナリログキャッシュを利用したものの binlog_cache_size の値を超過したため一時ファイルにステートメントを保存したトランザクション数

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
ja: 一時バイナリログキャッシュを使用したトランザクション数

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
ja: キーキャッシュの未使用ブロックの数。キーキャッシュの使用率を調べるときに使えます

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
ja: キーキャッシュの使用済みブロックの数。この値はこれまで一度に使用されたブロックの最大数です

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
ja: ログバッファが小さすぎてフラッシュしないと作業を続行できなくなったために発生したウェイトの回数

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
ja: InnoDB バッファプールへの書き込み回数

en: The password for %s was changed successfully.
ja: %s のパスワードは正しく変更されました

en: The password is empty!
ja: パスワードが空です!

en: The passwords aren't the same!
ja: パスワードが異なっています!

en: The path for the config file for [a@http://swekey.com]SweKey hardware authentication[/a] (not located in your document root; suggested: /etc/swekey.conf)
ja: [a@http://swekey.com]SweKey ハードウェア認証[/a]用の設定ファイルのパス (ドキュメントルートには配置しないこと。/etc/swekey.conf がいいでしょう。)

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
ja: データログファイルのガベージが何％になったら圧縮するか。1 から 99 までの値をとります。デフォルトは 50 です。

en: The percentage of garbage in a repository file before it is compacted.
ja: 格納ファイルのガベージが何％になったら圧縮するか。

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. To find out why click %shere%s.
ja: phpMyAdmin の設定保存場所が無効になっています。理由については%sこちら%sをご覧ください。

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. To find out why click %shere%s.
ja: phpMyAdmin の設定保存場所が完全に設定されていないため、いくつかの拡張機能が無効になっています。理由については%sこちら%sをご覧ください。

en: The port for the PBMS stream-based communications. Setting this value to 0 will disable HTTP communication with the daemon.
ja: PBMS ストリームに基づいた通信用のポートです。この値を 0 に設定すると、デーモンとの HTTP 通信を無効にします。

en: The primary key has been dropped
ja: 主キーを削除しました

en: The privileges were reloaded successfully.
ja: 特権を正常にリロードしました

en: The profile has been updated.
ja: プロファイルを更新しました

en: The result of this query can't be used for a chart. See [a@./Documentation.html#faq6_29@Documentation]FAQ 6.29[/a]
ja: このクエリの結果は、グラフに使用することができませんでした。[a@./Documentation.html#faq6_29@Documentation]FAQ 6.29[/a] を参照してください。

en: The row has been deleted
ja: 行を削除しました

en: The selected user was not found in the privilege table.
ja: 特権テーブルには選択したユーザがいません

en: The selected users have been deleted successfully.
ja: 選択したユーザを正しく削除しました

en: The server is not responding
ja: サーバが応答しません

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
ja: トランザクションログがどこまで増えたらロールオーバーして新しいログを作成するか。デフォルト値は 16MB です。

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
ja: データログを書き出すときに使うバッファの大きさ。デフォルトは 256MB です。このエンジンはスレッドごとにバッファをひとつ割り当てます(そのスレッドがデータログを書き出す必要がある場合のみ)。

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
ja: グローバルトランザクションログバッファの大きさ(このエンジンはこの大きさのバッファを2つ割り当てます）。デフォルトは 1MB です。

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
ja: InnoDB がテーブルのデータやインデックスをキャッシュするのに使うメモリバッファ量

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
ja: フェイルセーフレプリケーションの状態 (未実装)

en: The table name is empty!
ja: テーブル名が空です!

en: The target browser window could not be updated. Maybe you have closed the parent window, or your browser's security settings are configured to block cross-window updates.
ja: ターゲットとなるブラウザウィンドウを更新できませんでした。親ウィンドウを閉じたか、ブラウザのセキュリティ設定でクロスウィンドウの更新をブロックしているものと思われます

en: The timeout for inactive connection with the keep-alive flag set. After this time the connection will be closed. The time-out is in milliseconds (1/1000).
ja: 接続維持フラグをセットして、非アクティブな接続に対してのタイムアウトを設定します。この時間経過した後に接続が閉じられます。時間の単位はミリ秒 (1/1000) です。

en: The timeout, in seconds, for temporary BLOBs. Uploaded BLOB data is removed after this time, unless they are referenced by a record in the database.
ja: 一時的な BLOB の有効期間（秒）。アップロードされた BLOB データはこの時間を経過した後に削除されますが、データベース内のレコードで参照されている場合はこの限りではありません。

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
ja: クエリオプティマイザーの計算による、最後にコンパイルされたクエリの総コスト。クエリのプランを変えたときにコストがどう変わるか比較するときに便利です。デフォルト値の 0 はまだ一度もクエリをコンパイルしていないという意味です

en: The total number of blocks in the query cache.
ja: クエリキャッシュの総ブロック数

en: The total number of data reads.
ja: データ読み込み回数の合計

en: The total number of data writes.
ja: データ書き込み回数の合計

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
ja: 行ロック取得に要した時間の合計 (単位:ミリ秒)

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードしたファイルは HTML フォームに指定されている MAX_FILE_SIZE ディレクティブの値を超えています。

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードしたファイルは php.ini に指定されている upload_max_filesize ディレクティブの値を超えています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードしたファイルは一部分しかアップロードできませんでした。

en: The user %s already exists!
ja: ユーザ %s は既に存在します!

en: The user name is empty!
ja: ユーザ名が空です!

en: The web server does not have permission to save the file %s.
ja: このウェブサーバにはファイル %s を保存する権限がありません

en: Theme %s not found!
ja: テーマ %s が見つかりません!

en: Theme / Style
ja: テーマ / スタイル

en: Theme path not found for theme %s!
ja: テーマ %s のテーマパスが見つかりません!

en: There are no configured servers
ja: 設定するサーバがありません

en: There are no files to upload
ja: アップロードファイルがありません

en: There is a chance that you may have found a bug in the SQL parser. Please examine your query closely, and check that the quotes are correct and not mis-matched. Other possible failure causes may be that you are uploading a file with binary outside of a quoted text area. You can also try your query on the MySQL command line interface. The MySQL server error output below, if there is any, may also help you in diagnosing the problem. If you still have problems or if the parser fails where the command line interface succeeds, please reduce your SQL query input to the single query that causes problems, and submit a bug report with the data chunk in the CUT section below:
ja: SQL パーサにバグが見つかることもありえますが、まずはクエリをよく見て引用符の数や種類に間違いがないか確認してください。クォートされていないテキスト領域にバイナリファイルをアップロードしたからクエリが失敗したということもありえます。MySQL のコマンドラインインタフェースを利用してクエリを実行してみてもよいでしょう。下に MySQL サーバのエラー出力が出ているようなら問題の解析に役立つかもしれません。それでも解決しないか、コマンドラインでは成功するのにパーサでは失敗する場合は、SQL クエリの入力データを実際に問題を起こしているクエリひとつに絞り込んでから、以下の「CUT」セクションにデータを添えてバグ報告を送ってください:

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
ja: このストレージエンジンにはステータスの詳細情報はありません

en: There seems to be an error in your SQL query. The MySQL server error output below, if there is any, may also help you in diagnosing the problem
ja: SQL にエラーがあるようです。下に MySQL サーバのエラー出力が出ているようなら問題の解析に役立つかもしれません

en: These are Edit, Inline edit, Copy and Delete links
ja: 編集、インライン編集、コピー、削除のリンクことです。

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %strusted proxies list%s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ja: この%sオプション%sは無効にするべきです。そうしなければ、いずれかの MySQL サーバへのブルートフォース（しらみつぶし）ログインによる攻撃を許すことになります。これが必要と思われる場合には、%s信頼されたプロキシリスト%sを使用します。しかしながら、ユーザが数千人もいるような ISP に所属している、含まれている、接続されている場合には、IP アドレスを基にした保護は信頼性が高いとはいえません。

en: This %soption%s should be enabled if your web server supports it.
ja: Webサーバでサポートしている場合、この%sオプション%sを有効にするべきです。

en: This Host
ja: このホスト

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
ja: この MySQL サーバは %s ストレージエンジンをサポートしていません

en: This MySQL server has been running for %s. It started up on %s.
ja: この MySQL サーバの稼働時間: %s (起動時刻: %s)

en: This MySQL server works as <b>master</b> and <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
ja: この MySQL サーバは、<b>レプリケーション</b>プロセスの<b>マスタ</b>と<b>スレーブ</b>として動作しています。

en: This MySQL server works as <b>master</b> in <b>replication</b> process.
ja: この MySQL サーバは、<b>レプリケーション</b>プロセスの<b>マスタ</b>として動作しています。

en: This MySQL server works as <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
ja: この MySQL サーバは、<b>レプリケーション</b>プロセスの<b>スレーブ</b>として動作しています。

en: This feature is not supported by your web browser
ja: この機能はブラウザよってサポートされていません。

en: This format has no options
ja: この書式にはオプションはありません

en: This is ON if this server is a slave that is connected to a master.
ja: このサーバがマスタに接続するスレーブである場合は ON になります

en: This is not a number!
ja: 数値ではありません!

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
ja: インデックスキャッシュに割り当てるメモリ量。デフォルト値は 32MB です。ここで割り当てたメモリはインデックスページのキャッシュにのみ利用されます。

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
ja: テーブルデータをキャッシュするのに使うレコードキャッシュに割り当てるメモリ量。デフォルト値は 32MB です。このメモリはハンドルデータファイル(.xtd)や列ポインタファイル(.xtr)の変更をキャッシュするのに利用されます。

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
ja: システムが保存するトランザクションログファイル (pbxt/system/xlog*.xt) の数。ログの数がそれ以上になると古いログが削除されるか、リネームされて最大値の1つ前の番号がつけられます。

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
ja: この作業には時間がかかることがあります。続行しますか?

en: This option will replace your table and contained data.
ja: このオプションは、テーブルやそれに含まれるデータを置き換えるかもしれません。

en: This page does not contain any tables!
ja: このページにはテーブルがありません！

en: This plugin does not support compressed imports!
ja: このプラグインでは圧縮されたファイルのインポートはできません!

en: This server is configured as master in a replication process.
ja: このサーバのレプリケーションプロセスに、マスタが設定されています。

en: This server is not configured as master in a replication process. Would you like to <a href="%s">configure</a> it?
ja: このサーバのレプリケーションプロセスには、マスタが設定されていません。<a href="%s">設定</a>を行いますか？

en: This server is not configured as master server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring certain (useful if you want to replicate majority of databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
ja: このサーバは、レプリケーションプロセスのマスタサーバーとして構成されていません。以下のいずれかを選択できます。１つは、特定のデータベースを無視して残り全てのデータベースをレプリケーションするモード（データベースの大部分をレプリケーションする場合に便利です。）。もう１つは、デフォルトで全てのデータベースを無視して、特定のデータベースだけのレプリケーションを許可するモード。以下よりいずれかのモードを選択してください。

en: This server is not configured as slave in a replication process. Would you like to <a href="%s">configure</a> it?
ja: このサーバのレプリケーションプロセスには、スレーブが設定されていません。<a href="%s">設定</a>を行いますか？

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration
ja: この項目は無効になっています。これは設定に適用されていません。

en: This value is interpreted using %1$sstrftime%2$s, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %3$s. Other text will be kept as is. See the %4$sFAQ%5$s for details.
ja: この値は %1$sstrftime%2$s を使用して解釈されますので、時刻の書式文字列を使用することができます。また、埋め込み変数変換も行われます（%3$s変換されます。）。その他のテキストはそのまま使われます。詳細については、%4$sFAQ%5$s を参照してください。

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
ja: このディレクトリが、他のユーザにより外部からアクセスも読み書きできてしまうことを防ぐために、この値は二重にチェックするべきです。

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
ja: このビューの最低行数。詳しくは%sドキュメント%sをご覧ください。

en: Thread %s was successfully killed.
ja: スレッド %s は正常終了しました

en: Threads
ja: スレッド

en: Thu
ja: 木

en: Thursday
ja: 木

en: Time
ja: 時間

en: Title
ja: タイトル

en: Title of browser window when a database is selected
ja: データベース選択時のブラウザのウィンドウタイトル

en: Title of browser window when a server is selected
ja: サーバ選択時のブラウザのウィンドウタイトル

en: Title of browser window when a table is selected
ja: テーブル選択時のブラウザのウィンドウタイトル

en: Title of browser window when nothing is selected
ja: 何も選択していないときのブラウザのウィンドウタイトル

en: To select relation, click :
ja: リレーションを選択します:

en: Today
ja: 今日

en: Toggle scratchboard
ja: スクラッチボードを切り替える

en: Toggle small/big
ja: 大小を切り替える

en: Total
ja: 合計

en: Total (since startup) number of times the replication slave SQL thread has retried transactions.
ja: レプリケーションスレーブの SQL スレッドがトランザクションを再試行した回数(起動時からの合計)

en: Total size of buffer pool, in pages.
ja: ページのバッファプールサイズの合計

en: Track table
ja: テーブルを追跡する

en: Track these data definition statements:
ja: 追跡するデータ定義コマンド

en: Track these data manipulation statements:
ja: 追跡するデータ操作コマンド

en: Tracked tables
ja: SQL コマンドを追跡しているテーブル

en: Tracking
ja: SQL コマンドの追跡

en: Tracking for %s.%s , version %s is activated.
ja: %s.%s への SQL コマンド追跡、バージョン %s をアクティブにしました。

en: Tracking for %s.%s , version %s is deactivated.
ja: %s.%s への SQL コマンド追跡、バージョン %s を非アクティブにしました。

en: Tracking is active.
ja: SQL コマンドの追跡はアクティブです。

en: Tracking is not active.
ja: SQL コマンドの追跡は非アクティブです。

en: Tracking of %s.%s is activated.
ja: %s.%s の SQL コマンド追跡機能はアクティブです。

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
ja: データベースで行われた変更の追跡機能です。これには、 phpMyAdmin の設定保存場所が必要です。

en: Tracking report
ja: 追跡レポート

en: Tracking report for table `%s`
ja: テーブル `%s` に対しての追跡レポート

en: Tracking statements
ja: 追跡しているコマンド

en: Traditional Chinese
ja: 繁体字中国語

en: Traditional Spanish
ja: スペイン語 (伝統表記)

en: Traffic
ja: トラフィック

en: Transaction buffer size
ja: トランザクションバッファの大きさ

en: Transaction coordinator
ja: トランザクションコーディネータ

en: Transformation options
ja: 変換オプション

en: Triggers
ja: トリガ

en: Truncate Shown Queries
ja: クエリの表示を切り詰める

en: Try to connect without password
ja: パスワード無しでの接続を試みます

en: Try to revert erroneous fields to their default values
ja: 間違っているフィールドをデフォルト値に戻してみてください。

en: Tu
ja: 火

en: Tue
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type
ja: 種別

en: URL where logo in the navigation frame will point to
ja: ナビゲーションフレームのロゴが指す URL

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Unable to change master
ja: マスタを切り替えることができません

en: Unable to connect to master %s.
ja: マスタ %s に接続していません

en: Unable to read master log position. Possible privilege problem on master.
ja: マスタのログの位置が読み込めません。マスター上の特権問題の可能性があります。

en: Uncheck All
ja: すべてのチェックを外す

en: Unclosed quote
ja: 引用符が閉じていません

en: Unicode
ja: UNICODE

en: Unique
ja: ユニーク

en: Unknown Punctuation String
ja: 無効な句読点文字です

en: Unknown error
ja: 不明なエラーです

en: Unknown error in file upload.
ja: ファイルのアップロード中に予期しないエラーが発生しました。

en: Unknown language: %1$s.
ja: 言語ファイルが登録されていません: %1$s

en: Unparsable version string
ja: 解析できないバージョン文字列

en: Unselect All
ja: 全選択解除

en: Untracked tables
ja: SQL コマンドを追跡していないテーブル

en: Update Query
ja: クエリを更新する

en: Update row(s)
ja: 行の更新

en: Updated
ja: 更新日時

en: Upload directory
ja: アップロードディレクトリ

en: Upload to BLOB repository
ja: BLOB 格納へアップロードする

en: Usage
ja: 使用量

en: Use Host Table
ja: ホストテーブルを使う

en: Use LOCAL keyword
ja: LOCAL キーワードを使用する

en: Use SSL
ja: SSL の使用

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere
ja: 次の値に移動するときは TAB キーを使ってください。CTRL＋カーソルキーを使うと自由に移動できます

en: Use Tables
ja: 利用するテーブル

en: Use database search
ja: データベース検索を使用する

en: Use delayed inserts
ja: 遅延インサートを使用する

en: Use hexadecimal for BLOB
ja: BLOB に 16 進数表記を利用する

en: Use icons on main page
ja: メインページ上でアイコンを使用する

en: Use ignore inserts
ja: INSERT IGNORE を使用する

en: Use less graphically intense tabs
ja: 派手なグラフィックでないタブを使用します。

en: Use light version
ja: 軽快版を使用する

en: Use natural order for sorting table and database names
ja: テーブルやデータベースの名前のソートを人間が行うような手法で行います。

en: Use only icons, only text or both
ja: 「アイコンのみ」、「テキストのみ」、「両方」のいずれかが使えます。

en: Use persistent connections to MySQL databases
ja: MySQL データベースへの永続的な接続を使用します。

en: Use text field
ja: テキストフィールドの値を利用する

en: Use this value
ja: この値を利用する

en: User
ja: ユーザ

en: User for config auth
ja: config 認証用のユーザ

en: User name
ja: ユーザ名

en: User overview
ja: ユーザ概略

en: User preferences
ja: ユーザ設定

en: User preferences storage table
ja: ユーザ設定保存テーブル

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Users cannot set a higher value
ja: ユーザはこれより高い値を設定することはできません。

en: Users having access to &quot;%s&quot;
ja: &quot;%s&quot; にアクセスできるユーザ

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
ja: デフォルトの表示クエリとしてブックマーク "%s" を使用する。

en: VIEW name
ja: ビューの名前

en: Validate SQL
ja: SQL の検証

en: Validated SQL
ja: 検証した SQL 文

en: Value
ja: 値

en: Value must be equal or lower than %s
ja: 値は %s 以下でなければいけません

en: Values for the column "%s"
ja: カラム "%s" に対しての値

en: Variable
ja: 変数

en: Variables
ja: 変数

en: Verbose check
ja: 冗長なチェック

en: Verbose multiple statements
ja: マルチクエリの冗長表示

en: Verbose name of this server
ja: このサーバの詳細な名前

en: Version
ja: バージョン

en: Version %s is created, tracking for %s.%s is activated.
ja: バージョン %s を作成しました。%s.%s の SQL コマンド追跡機能はアクティブです。

en: Version %s snapshot (SQL code)
ja: バージョン %s のスナップショット（SQL コード）

en: Version check
ja: バージョンの確認

en: Version information
ja: バージョン情報

en: Versions
ja: バージョン

en: View
ja: ビュー

en: View %s has been dropped
ja: ビュー %s を破棄しました

en: View a structure`s contents by clicking on its name
ja: 名前をクリックすることで構造内容を表示します。

en: View dump (schema) of database
ja: DB のダンプ(スキーマ)表示

en: View dump (schema) of databases
ja: データベースのダンプ(スキーマ)表示

en: View dump (schema) of table
ja: テーブルのダンプ(スキーマ)表示

en: View image
ja: イメージの表示

en: View only
ja: 表示のみ

en: View output as text
ja: 出力をテキストで表示する

en: View video
ja: ビデオの再生

en: Views
ja: ビュー

en: Warning
ja: 警告

en: Warnings
ja: 警告

en: We
ja: 水

en: Web server
ja: Web サーバ

en: Wed
ja: 水

en: Wednesday
ja: 水

en: Welcome to %s
ja: %s へようこそ

en: West European
ja: 西ヨーロッパ諸語

en: What PHP extension to use; you should use mysqli if supported
ja: mysqli がサポートされているなら、そちらを使うべきでしょう。

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
ja: ホストテーブルが使用されている場合、このフィールドは無視され、代わりに使用されているホストテーブルに格納されている値を設定します。

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right
ja: 無効にすると、右端のチェックボックスに関係なく、ユーザが以下のオプションを設定することはできません。

en: When drawing a radar chart all values are normalized to a range [0..10].
ja: レーダグラフを描画する時は、全ての値が範囲 [0..10] に正規化されています。

en: When setting this to [kbd]nested[/kbd], the alias of the table name is only used to split/nest the tables according to the $cfg['LeftFrameTableSeparator'] directive, so only the folder is called like the alias, the table name itself stays unchanged
ja: [kbd]nested[/kbd] に設定した場合、テーブル名のエイリアスは、$cfg['LeftFrameTableSeparator']の指示に応じてテーブルを分割/入れ子するために使用されます。そのフォルダはエイリアスのように呼び出されるだけで、テーブル名自体はそのまま変わることありません。

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
ja: データベースを作成するときにログの最初の行に DROP DATABASE IF EXISTS コマンドを追加するかどうか。

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
ja: テーブルを作成するときにログの最初の行に DROP TABLE IF EXISTS コマンドを追加するかどうか。

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
ja: ビューを作成するときにログの最初の行に DROP VIEW IF EXISTS コマンドを追加するかどうか。

en: Whether a user should be displayed a &quot;show all (rows)&quot; button
ja: 「すべて表示」ボタンを表示するかどうか。

en: Whether a warning (&quot;Are your really sure...&quot;) should be displayed when you're about to lose data
ja: データを失う作業をしようとしたとき、「本当に実行しますか?...」という警告を出すかどうか。

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
ja: SQL コマンドの追跡機能が、テーブルやビューに対して自動的にバージョンを作成するかどうか。

en: Width
ja: 幅

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally
ja: _ や % というワイルドカードを文字として使用するときは \ でエスケープしてください。

en: With selected:
ja: チェックしたものを:

en: Without PHP Code
ja: PHP コードを省略

en: Wk
ja: 週

en: Word(s) or value(s) to search for (wildcard: "%"):
ja: 検索する単語や値 (ワイルドカード: "%"):

en: Words are separated by a space character (" ").
ja: 各単語は空白文字(" ")で区切ってください

en: Would you like to delete all the previous rows from target tables?
ja: 対象先のテーブルから古い行を全て削除しますか？

en: Write requests
ja: 書き込みリクエスト数

en: Write waits
ja: 書き込み待ち

en: Write waits in %
ja: 書き込み待ち(％)

en: Wrong username/password. Access denied.
ja: ユーザ名ないしパスワードが間違っています。<br />アクセスは拒否されました

en: X Axis label
ja: 横軸のラベル

en: Y Axis label
ja: 縦軸のラベル

en: Yes
ja: はい

en: You allow for connecting to the server without a password.
ja: パスワードなしでサーバへの接続が許されています。

en: You are about to DESTROY a complete database!
ja: データベースを完全に削除しようとしています!

en: You are about to DISABLE a BLOB Repository!
ja: BLOB 格納を無効にしようとしています!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
ja: セキュリティで保護された接続を使用していません。全てのデータ（パスワードのように、潜在的な機密情報を含む）が暗号化されずに転送されています！

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
ja: Git バージョンを使用していて、[kbd]git pull[/kbd] 実行しています(^^)[br]最新の安定バージョンは %s で、%s にリリースされています。

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
ja: サポートされていない圧縮形式 (%s) のファイルを読み込もうとしました。この形式はサポートされていないか設定で無効にされています。

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
ja: 「ホスト名/IPアドレス」と「ポート」を空白で区切って入力することができます。

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
ja: 作成された一時的なデータベースを使用してダンプを実行することができます。これを実行できる特権を持っていることを確認してください。

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
ja: 全ての設定をリセットして、デフォルト値に復元します。

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
ja: %sセットアップスクリプト%sを使用するなどして config.inc.php を変更することにより、より多くの設定を行うことができます。

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd]. Using this option you can sort database list, just enter their names in order and use [kbd]*[/kbd] at the end to show the rest in alphabetical order.
ja: MySQL のワイルドカード文字（% および _）を使用することができますが、それらをリテラルインスタンス（実際の文字）として使いたい場合は、それらをエスケープします。すなわち、[kbd]'my_db'[/kbd] ではなく [kbd]'my\_db'[/kbd] と記述します。また、このオプションを使うことでデータベースの表示順を望むようにソートすることができます。望む順番に名前を入力していき、最後に [kbd]'*'[/kbd] とだけ入力しておきます。[kbd]'*'[/kbd] は残ったものをアルファベット順に並べて表示する働きをします。

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled cookie authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
ja: blowfish 暗号のパスフレーズなしで cookie 認証が有効にされましたので、パスフレーズを自動的に生成しました。パスフレーズはクッキーを暗号化するために使用されますが、管理者がそれを覚えておく必要はありません。

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
ja: 特権不足でアクセスできません!

en: You have added a new user.
ja: 新しいユーザを追加しました

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
ja: PHP の設定で mbstring.func_overload が有効になっています。phpMyAdmin はこのオプションに対応していないため、データが破壊されることがあります!

en: You have no saved settings!
ja: 保存されている設定はありません！

en: You have revoked the privileges for %s
ja: %s の特権を取り消しました

en: You have to add at least one column.
ja: 最低ひとつはカラムを追加してください

en: You have to choose at least one column to display
ja: 最低ひとつは表示するカラムを選択してください

en: You have updated the privileges for %s.
ja: %s の特権を更新しました

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
ja: 設定ファイルが作成されていないものと思われます。%1$sセットアップスクリプト%2$s を利用して設定ファイルを作成してください

en: You probably tried to upload too large file. Please refer to %sdocumentation%s for ways to workaround this limit.
ja: アップロードしようとしたファイルが大きすぎるようです。対策については %sドキュメント%s をご覧ください

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %sauthentication type%s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
ja: [kbd]config[/kbd] 認証タイプを設定し、自動ログインのためにユーザ名とパスワードを含めています。このことは、実働しているホストにとって望ましい方法とはいえません。誰かに phpMyAdmin の URL を知られるもしくは推測されると、管理ツールである phpMyAdmin に直接アクセスできてしまいます。ですから、%s認証タイプ%sを [kbd]cookie[/kbd] か [kbd]http[/kbd] に設定してください。

en: You should upgrade to %s %s or later.
ja: %s を %s 以降にアップグレードしてください

en: You should use SSL connections if your web server supports it.
ja: ウェブサーバがサポートしているならば、SSL 接続を使用するべきです。

en: You should use mysqli for performance reasons.
ja: パフォーマンス上の理由から mysqli の使用する必要があります。

en: Your PHP MySQL library version %s differs from your MySQL server version %s. This may cause unpredictable behavior.
ja: お使いの PHP MySQL ライブラリのバージョン %s が MySQL サーバのバージョン %s と異なります。これは予期しない不具合を起こす可能性があります。

en: Your PHP parameter [a@http://php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@]session.gc_maxlifetime[/a] is lower that cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ja: お使いの PHP のパラメータ [a@http://php.net/manual/ja/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@]session.gc_maxlifetime[/a] が、phpMyAdmin に設定されているクッキーの有効期間より短くなっています。このため、phpMyAdmin に設定されているよりも早くログインの期限が切れます。

en: Your SQL query has been executed successfully
ja: SQL は正常に実行されました

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
ja: お使いのブラウザは、このドメインに対しての phpMyAdmin の設定を (Web Storage に) 保存しています。現在のセッションにその設定を読み込んでもよろしいですか？

en: Your configuration file contains settings (root with no password) that correspond to the default MySQL privileged account. Your MySQL server is running with this default, is open to intrusion, and you really should fix this security hole by setting a password for user 'root'.
ja: お使いの設定ファイルに MySQL のデフォルト特権アカウントに相当する設定 (root ユーザでパスワードなし) が含まれています。お使いの MySQL サーバはこのデフォルト設定で動作しているため不正アクセス可能な状態になっています。このセキュリティホールはかならず閉ざしてください

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
ja: 環境設定は、現在のセッションでのみ有効です。この設定を永続的に有効にするには、%sphpMyAdminの設定保存場所%sが必要です。

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise
ja: [kbd]SMART[/kbd] とは TIME、DATE、DATETIME、TIMESTAMP 型のカラムに対しては DESC、それ以外はASCの並び順にします。

en: [kbd]horizontal[/kbd], [kbd]vertical[/kbd] or a number that indicates maximum number for which vertical model is used
ja: [kbd]horizontal[/kbd]（水平）、[kbd]vertical[/kbd]（垂直）、数字のいずれか。数字は、垂直モデルが適用される最大のカラム数。

en: [strong]Warning:[/strong] requires PHP SOAP extension or PEAR SOAP to be installed
ja: [strong]注意：[/strong] PHP SOAP 拡張か PEAR SOAP がインストールされている必要があります。

en: active
ja: アクティブ

en: all words
ja: すべての単語を含む

en: and then
ja: 続いて

en: as regular expression
ja: 正規表現

en: at least one of the words
ja: いずれかの単語を含む

en: both of the above
ja: 上の両方を行う

en: both of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ja: 上の両方を行う<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; 例: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: bzipped
ja: bzip 形式

en: case-insensitive
ja: 大文字小文字を区別しない

en: case-sensitive
ja: 大文字小文字を区別する

en: complete inserts
ja: 完全な INSERT 文を作成する

en: data
ja: データ

en: database-specific
ja: データベース固有

en: dictionary
ja: 辞書

en: dynamic
ja: 動的

en: errors.
ja: 個

en: export will not work, missing function (%s)
ja: エクスポートが行えません。関数 %s がありません。

en: extended inserts
ja: 長い INSERT 文を作成する

en: filter tables by name
ja: 名前でテーブルをフィルタする

[ctx: for MIME transformation]
en: Description
ja: 説明

[ctx: for Show status]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: for default]
en: None
ja: なし

en: get BLOB Content-Type failed
ja: BLOB の Content-Type の 取得に失敗しました

en: global
ja: グローバル

en: gzipped
ja: gzip 形式

en: horizontal
ja: 水平

en: horizontal (rotated headers)
ja: 水平 (ヘッダも回転)

en: import will not work, missing function (%s)
ja: インポートが行えません。関数 %s がありません。

en: in %s mode and repeat headers after %s cells
ja: モード: %s (%s セルごとにヘッダを表示)

en: in query
ja: 行/クエリ

en: in use
ja: 使用中

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
ja: 全ての <code>INSERT</code> コマンドにカラム名を含める <br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; 例: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ja: 全ての <code>INSERT</code> コマンドを複数行挿入で行う<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; 例: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: let the user choose
ja: ユーザに選択させる

en: max. concurrent connections
ja: 最大同時接続数

en: maximum %s
ja: 最大 %s

en: mcrypt warning
ja: mcrypt 警告

en: multilingual
ja: 多言語

en: neither of the above
ja: 上のどちらでもない

en: neither of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
ja: 上のどちらでもない<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; 例: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>

en: no description
ja: 説明がありません

en: not OK
ja: Not OK

en: not active
ja: 非アクティブ

en: not present
ja: 存在しません

en: pages
ja: ページ

en: partitioned
ja: パーティション有り

en: per hour
ja: /時

en: per minute
ja: /分

en: per second
ja: /秒

en: phone book
ja: 電話帳

en: phpMyAdmin documentation
ja: phpMyAdmin のドキュメント

en: phpMyAdmin homepage
ja: phpMyAdmin のホームページ

en: phpMyAdmin is more friendly with a <b>frames-capable</b> browser.
ja: phpMyAdmin は<b>フレーム対応</b>ブラウザでの利用をお勧めします

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
ja: MySQL サーバに接続しようとしましたが拒否されました。config.inc.php のホスト、ユーザ名、パスワードが MySQL サーバの管理者から与えられた情報と一致するか確認してください

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
ja: スレッド %s の終了に失敗しました。すでに閉じているようです

en: phpMyAdmin was unable to read your configuration file!<br />This might happen if PHP finds a parse error in it or PHP cannot find the file.<br />Please call the configuration file directly using the link below and read the PHP error message(s) that you receive. In most cases a quote or a semicolon is missing somewhere.<br />If you receive a blank page, everything is fine.
ja: phpMyAdmin の設定ファイルを読み込めませんでした! <br />文法エラーが発生したか、ファイルが見つかりません。<br />下のリンクから直接設定ファイルを読み込んで PHP のエラーメッセージを確認してください。たいていの場合はどこかに引用符やセミコロンの抜けがあります。<br />空白のページが表示されれば問題ありません。

en: recommended
ja: 推奨

en: row(s) starting from row #
ja: 開始レコード

en: settings
ja: 設定

en: shared
ja: 共有

[ctx: short form]
en: Create table
ja: テーブルを作成

en: static
ja: 静的

en: structure
ja: 構造

en: structure and data
ja: 構造とデータ

en: subquery
ja: サブクエリ

en: take it
ja: これにする

en: the exact phrase
ja: 完全一致

en: total
ja: 合計

en: unavailable
ja: 使えません

en: unknown
ja: 不明

en: use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers
ja: HTTP 転送の高速化のために GZip の出力バッファリングを使用します。

en: use this for future exports
ja: 今後のエクスポートでこれを使用する

en: vertical
ja: 垂直

en: visual builder
ja: Visual query builder

en: web server upload directory
ja: ウェブサーバ上のアップロードディレクトリ

en: wildcard
ja: ワイルドカード

en: zipped
ja: zip 形式
